| AndruCriistina a întrebat:

Care sunt simptomele a unei fete/femei insarcinate? Poate de exemplu sa fie durerea de cap, durerile de burta si durerea de spate chiar de la a doua saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, simptomele de sarcină NU apar aşa de repede!
Ele apar ( dacă apar ) DOAR din a 2-a lună de sarcină, iar primul semn este întârzierea/LIPSA menstruaţiei ( dacă nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Deci, chiar dacă ai rămas însărcinată, NU ai cum să vezi vreun semn acum.

Aceste dureri pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Eventual, vezi 15 semne şi simptome de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Vezi şi răspunsurile pe care ţi le-am dat la întrebările anterioare...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Durerile la o femeie gravida nu pot aparea asa de repede. O fata gravida tine mai mult de literatura S.F.

| h3r a răspuns:

Ce dureri mă? La tine e conștiința...

| Oana92 a răspuns:

E prea devreme pentru simptome...

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Simptomele de sarcina sunt diferite de la femeie la femeie si de la sarcina la sarcina, dar unul dintre cele mai intalnite semne care prevestesc asta e intarzierea sau lipsa menstruatiei. Daca ai ramas insarcinata urmatoarea menstruatie nu ar mai trebui sa apara, dar la unele femei mai exista scurgeri, mai ales in primele 3-4 luni, scurgeri care pot fi confundate cu menstruatia, dar aceste scurgeri dureaza mai putin decat in cazul unei menstruatii obisnuite.
Greata sau raul de dimineata, sensibilitatea crescuta a sanilor, oboseala sau somnolenta in fine sunt multe dar cel mai bine ar fi sa iti faci un test de sarcina de si nu stiu daca va aparea ceva atat de devreme.Baftatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
http://www.tpu.ro/......e-sarcina/
Te pup!

| Liliana1981 a răspuns:

De acord cu neutrino.

| AndruCriistina explică:

Ce legatura are asta cu ceea ce am intrebat eu? raised eyebrows