Întrebare recomandată | CalinSerbu a întrebat:

Care sunt simptomele cele mai comune ale unei afectiuni a maduvei spinarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Faci niste analize la hemato, lasa simptomele. Nu asa se pune intrebarea.

| CuriousStuff a răspuns:

Ce afectiune? Ca sunt cu sutele si toate au simptome relativ diferite.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Din punct de vedere topografic sistemul nervos se imparte in sistem nervos central ( SNC) si in sistem nervos periferic. Am tinut sa fac aceasta precizare pentru a ajunge la urmatoarea afirmatie: SNC este alcatuit din encefal + maduva spinarii. Astfel, pornind de la aceasta afirmatie iti poti da seama si tu ca o problema aparuta la nivelul maduvei spinarii va da simptomatologie mai ales dezvoltata pe cale nervoasa( neurologica). Exista mai multe afectiuni care pot sa apara la nivelul maduvei spinarii si care sa aiba ca si simptomatologie paraliziile, semiparaliziile, probleme musculare, probleme motorii( functiile reflexe de baza au incet total sau partial), etc. Este foarte important sa se cunoasca cauza/ boala aparuta la nivelul maduvei spinarii pentru a putea fi tratata cat mai exact si mai corect.