| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele de gastrita? Dar de ulcer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general dureri abdominale in etajul superior, agravate de alimentatie (in ulcerul gastric) sau calmate de alimentatie (ulcerul duodenal). E greu de zis, sunt multe simptome: greturi, varsaturi, regurgitari acide, dar e posibil sa nu existe nici un simptom si sa faci direct o complicatie: ulcer perforat sau hemoragie digestiva superioara. De aceea iti recomand sa mergi la un medic internist sau gastroenterolog. Dupa o anamneza completa iti va face investigatii, posibil o endoscopie si o determinare pentru infectia cu Helicobacter Pylori.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerca sa bei lapte, daca durerea cedeaza insemna ca este ulcer, daca nu sigur gastrita, eu una asa am depistat, e ceva empiric dar pentru mine a fost folositor, mai ales ca am facut proba la recomandarea medicului, dupa care binenteles am facut investigatii serioase si am urmat tratamentul adecvat prescris de medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma simt ca porcu', am dureri abdominale, ce sa fac?