| mename oana a întrebat:

Hei daca analizele ca scaun si la tpg au iesit bine as putea sa am veirmi ca a doare burta de ceva vreeme si spuneti-mi toate simptomele la gastrita sau la ulcer dar la ulcer include greata? asu voma=? fundalove struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Analizele la scaun nu indica intotdeauna din prima, prezenta viermilor intestinali.Aceste analize trebuie repetate de mai multe ori, iar prelevarea materiei fecale trebuie sa se faca din mai multe zone ale scaunului, pentru ca viermii nu pot fi prezenti peste tot.
In ceea ce priveste greata poate fi prezenta si in gastrita si in ulcer dar mai ales in afectiuni ale vezicii biliare.Deci motivele acestui simptom pot fi multiple din cauza asta ti-am recomandat un medic internist la intrebarea anterioara.

3 răspunsuri:
| deeeeeebora a răspuns:

Mai ales greata, arsuri sau/si dureri.gastrita se poate depinsta prin efectuarea unu examen radiologic cu bariu... vrei afla exact ce ai(bei un pahar cu bariu si la radiologie ti se va spune exact ce ai)Sanatate!

| andreiuuutza a răspuns:

Gastrita:indispozitie, greata, dureri gastrice, dureri de cap, varsaturi. Ulceul, nu stiu exact ce manifestari are... dar nu poti sta tu acasa si sa banuiesti ce ai.Intreaba un doctor.La adolescenti cel my des apare gastrita, din cauza alcoolului, tutunului, alimente alterate, supraincarcarea stomacului, mancaruri fierbinti sau prea reci, dar oricum, o consultatie medicala iti va da raspunsul.Succes.

Răspuns utilizator avertizat