| SaveTheNature a întrebat:

Care sunt simptomele GENERALE ale cancerului de orice fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Buna happy,patologie canceroasa este una foarte foarte vasta(si complicat) asa ca depinde de localizare(si nu numai),din pacate in stadiile incipiente usual cancerele evoluiaza asimptomatic,gandeste te ca sunt ca o masa celulara mica ce prolifereaza si care oarecum nu deranjeaza pe nimeni,in timp aceasta proliferare celulara creste tot mai mult impiedicand activitatea organelor pe care s-a format sau celor din jur(pentru tumorile maligne) cuprinzandu-le sau proliferand in int lor,atunci de obicei apar simptomele,mult dintre ele oarecum nespecifice(stiu eu oboseala,febra etc),mergand si mai departe aceasta masa impiedica activitatea organului pe care s-a format(sau metatsazele unde au ajuns) at daca e cancer de colon sa zicem apar hemoragii,constipatii urmate de diaree etc cam in aceste stadii se descopera cancerele,desigur depinde mult stadializarea in evolutia prognosticului, in fine un alt aspect important este factorul genetic cazurile de cancer in familie, daca(Doamne fereste) ai avut cazuri cu bunici cu patologie canceroasa este probabil sa dezvolte si alti membri de familie, iarasi daca ai unele griji/dubii nu cauta solutii aici si nici nu compara niste simptome generale cu un caz anume(fara suparare pur su nu ai preg necesara) ci adreseazea te unui specialist, daca ai unele dubii el este cel in masura sa judece corect problema, sa iti dea cele mai bune sfaturi si nu in ultimul rand sa faca unele investigatii medicale

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mi se face pielea de găina numai cand ma gandesc la intrebarea ta. Cancerul nu doare decat cand e prea tarziu. Are patru stadii. Mama cand si-a descoperit boala a fost stadiul 3, stadiul 4 insemnand metastaza, adica cancerul raspandit in tot trupul. Dureaza pana la aproximativ 6 luni (dupa ce intri in meta), apoi te duci....Depinde si de cancer, unde se afla situat etc. Cancerul la colon se dezvolta ffff incet, dureaza ani. La plamani, am inteles ca omul moare in termen de doua luni. Depinde.Doamne fereste.Multe persoane cred ca u cancer daca le doare ceva si nu mai trece. Dar multi se inseala, uneori sunt alte boli care provoaca dureri care nu trec decat cu tratament. Daca ai pe cineva bolnav, du-te la medic. Boala luata din timp inseamna prelungirea vietii. Nu te duce cand e prea tarziu si-ti spun atunci medicii: ne pare rau, prognosticul e scurt, o luna, doua etc.Ma intelegi?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sanatate muuulta copilasului. Dragutul de el, Dumnezeu sa-i ajute. Sper ca e bine, nu?

| Cosmotel a răspuns:

Nu cred ca exista simptome generale. fiecare forma de cancer se manifesta altfel.
dar sunt anumite simptome care pot sugera o anumita forma de cancer.
http://www.ziare.com/articole/simptome+cancer

| Gheonea_Antoneta_1970 a răspuns:

Ce boala rea! Am o prietena care abia a depistat ca are cancer la ficat s-a extins la plaman.Sa fiu sincera de ceva vreme, prietena mea saraca era mai tot timpul palida avea o stare generala rea, ameteli stari de voma dureri de cap etc. desi s-a dus la doctor in tot timpul asta, le-au trebuit 2 luni sa-i dea diagnosticul.Sunt pur si simplu furioasa, nu au gasit nimic in sange si au supus-o unui CT Scan, asa au vazut ca ficatul avea ceva anormalitati.Acum face tratament nu stiu ce sanse i-au dat, nici macar nu am indraznit sa o intreb, dar imi vad prietena ca se topeste pe picioare si asta doare.
Au zis aici in UK ca au facut ceva cercetari si poate sunt sanse contra cancerului la prostata si apoi prin nu stiu ce metode pot afla daca o sa ai cancer la san cu ani inainte,
totusi sunt oameni care mor zilnic, sa nu mai vorbesc de cei tineri.Ma intreb cine ar avea acces la o asa informatie de prevenire a cancerului aici in UK? Nu ca sunt rautacioasa dar de curand am avut niste pete pe piele,rosiatice ma mancau mai ales dupa dus,am fost la doctor,my GP, mi-a dat tratament pentru urticare cronica, dupa doua luni revin caci nu-mi treceau iar la un specialist am aflat ca de fapt era o banala ciuperca, apoi alta data am avut infectie urinara, ei nu mi-au luat decat sangele ca proba, am stat aproape o luna in dureri abia ma puteam tine pe picioare, palida, fara vlaga le-am spus ca starea mea s-a inrautatit apoi mi-au gasit in urina sange(ce le-a trebuit asa de mult?) mi-au dat tratamentul necesar.
Nu credeti ca pe undeva nu este numai cat de repede ajungem noi la doctor dar si doctorul unde ne cautam?

| SaveTheNature explică (pentru Gheonea_Antoneta_1970):

Si eu sunt in uk,si sunt lamurit cu doctorii de pe aici. A nsacut sotia mea in chinuri grozanice in New Ham, in fine,sunt spitale si mai bune,dar asta e jalnic.
Iar de GP nu mai vorbesc,sunt platiti absolut degeaba. Am fost la gp,sa imi faca o programare la un alergolog, sa vad daca am vreo alergie la ceva, si el mi-a dat scris, pe o hartie de caiet, cu pixu ce sa cumpar de la farmacie ca sa imi treaca alergia, de parca eu nu as sti ca pot cumpara de la farmacie antialergice.
Eu de fapt vroiam sa aflu LA CE sunt alergic..In fine.
Treaba cu cancerul..vad cum mor oamenii pe un cap de cancer,cu mureau ininte de lepra.E ca un fel de epidemie, si ma gandeam ca sunt si simptome.
Cu doctorii e ca la loto,ca la loz in plic,unii sunt foarte buni,dar ulti sunt varza.
Caci unii au facut facultatea pentru ca le placea, si au si terminat cu note mari si au si talent si etc.
Iar altii au nimerit la medicina din greseala, ca asa le-a spus mama, nu le place, nici nu au talent si termina cu media 7, deci la ei prescriptia e 50-50% buna sau rea,la fel si diagnosticul.
Sincer eu am avut treaba si cu medicii din Romania si cu cei de aici.
Iti spun sincer,nu avem oi aparate,si suntem saraci si nu avem medicamente, si etc, Insa doctorii nostri sunt mai buni, mult mai buni.
Si se cam vede in orice domeniu, si in constructii romanii le dau ceata.
Romanii au potential, doar ca nu e organizare, si atata tot.
In fine nu vreau sa deviez de la subiect.
Dar de abia astept sa plec din tara lui peste ca sunt aici de 5 ani, si in timpul asta tot am incercat sa plec. si de cate ori m-am intors in aici am avut un nod in gat.
Nimic bun
-mancarea jalnica
-internetul jalnic
-semnalul la telefon jalnic
-trenurile -jalnice
-oamenii jalnici
-vremea jalnica.
Faci bani, si cumperi cu ei doar lucruri jalnice, caci nimic nu e bun. E cam cea mai jalnica tara din Europa cred.