| ANIRIiriANIRI a întrebat:

Care sunt simptomele sinuzitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca cautai, Google iti gasea simptomele. Vezi-le in aceasta pagina medicala :http://www.paginamedicala.ro/boli-afectiuni/Sinuzita_999/

5 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Pai din cate stiu eu te doare foarte tare capul si ti se face puroi prin zona fruntii daca nu te tratezi la timp.

| Bogdanys a răspuns:

Sinuzitele pot avea diferite simptome pentru copiii de diferite varste. Copiii pot avea simptome asemenea racelii, inclusiv nas infundat, le curge nasul si febra mica. Iata care sunt cele mai frecvente simptome ale sinuzitei, pe care e bine sa le cunoti:
- prezenta unei tuse uscate (care nu se amelioreaza nici dupa primele sapte zile de la simptomele racelii);
- febra;
- dureri de dinti, de urechi;
- sensibilitatea fetei;
- uneori dureri stomacale, greata, migrene si durere in spatele ochilor

| aliyna a răspuns:

Primul simptom al sinuzitei acute este infundarea nasului, care daca nu dispare in 5-7 zile, se accentueaza si se asociaza cu aparitia in nas a secretiilor purulente, abundente, urat mirositoare, insotite uneori, cand suflam nasul, de firisoare de sange. Apoi apar durerea de cap, localizata la nivelul fruntii si sub orbite, precum si senzatia de presiune la nivelul fetei.Alte simptome asociate sinuzitei pot fi: congestia nazala şi mucusul care de obicei incepe sa se reduca cantitativ, este gros şi are culoarea galbui pana la galben-verzui;
diminuarea sau chiar absenta simtului mirosului;
simptomele comune racelii sau gripei, dar care dureaza mai mult de 10 zile (febra, tuse persistenta, dureri de urechi, dureri dentare, oboseala).

| Alexutzica a răspuns:

Sinuzitele acute

1. Sinuzita etmoida (in spatele ochilor):

durere in jurul ochilor sau de-a lungul nasului;
congestie nazala cu scurgeri postnazale si febra;
durere de cap in jurul tamplelor, care inconjoara ochii.

2. Sinuzita maxilara (in spatele oaselor obrajilor):

congestia nazala si febra;
sensibilitate, roseata sau umflatura a maxilarului;
durerea se intensifica cand stai in pozitia culcat;
durere pe o singura parte sau pe ambele parti ale maxilarului;
dureri de mandibula si maxilar, care pot ajunge in partea superioare a danturii.

3. Sinuzita frontala (in spatele fruntii, sau de-o parte si de alta a fruntii):

congestionare nazala si febra;
durere severa de cap in zona fruntii;
durerea scade in intensitate cand stai cu capul intr-o pozitie verticala.

4. Sinuzita sfenoida (inte ochi):

congestie nazala si febra;
vedere distorsionata daca presiunea se extinde catre creier;
durerea se intensifica cand stai intinsa pe spate sau cand stai inconvoiata;
dureri de cap profunde in spatele si in centrul capului, in jurul fruntii si in spatele ochilor.

Sinuzita cronica

1. Sinuzita etmoida

congestie nazala, durere scazuta de gat, disconfort din cauza inflamatiilor;
durea se intensifica dimineata sau in perioada in care porti ochelari;
inflamare cronica a gatului si respiratie greoaie;
simptome care se regasesc si la sinuzita acuta.

2. Sinuzita maxilara

durerea se poate intensifica cand apare raceala, gripa sau alergiile;
disconfortul se mareste pe zi ce trece iar noaptea apare tusea;
disconfort in zona de dedesubt a ochilor;
durere de dantura.

3. Sinuzita frontala

durere persistenta, de intensitate redusa in zona fruntii;
istoria traumei sau afectiunei pe suprafata sinusului.

4. Sinuzita sfenoida

durere de cap, generala, de intensitate mica, dar persistenta.

| doctoressa a răspuns:

Durerea si presiunea la nivelul fetei in dreptul sinusurilor (camerele de aer din osul situat in spatele obrajilor, sprincenelor si maxilarului se numesc sinusuri). Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/sinuzita