| morandi a întrebat:

Care sunt simptomele sinuzitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Prezenta unei tuse uscate (care nu se amelioreaza nici dupa primele sapte zile de la simptomele racelii);
- febra;
- dureri de dinti, de urechi;
- sensibilitatea fetei;
- uneori dureri stomacale, greata, migrene si durere in spatele ochilor.
http://www.sfatulmedicului.ro/Sinuzita/sinuzitele_491
Te pup!

| user5493 a răspuns:

Mucozitati nazale galbene sau verzi
febra
durere si presiune in zona infectata a sinusilor
tuse in timpul zilei
ochii umflati, mai ales dimineata
respiratie greoaie
bolnavul simte un miros neplacut
diminuarea simtului gustului, mirosului
durere de dinti
stare permanenta de oboseala

| morandi explică (pentru user5493):

Eu am o usoara durere de cap dar permanenta si am o stare de ameteala, totdeauna ma simt ametit. Mentionez ca nu am tuse deloc ar putea fi o simpla raceala?

| qwqwwwq a răspuns:

Faci febra, te doare capul, ai secretii nazale galbene.

| VranceanuTania a răspuns:

Buna! wave
Sinuzitele sunt infectii ale membranei mucoase care captuseste interiorul foselor nazale si sinusurile. Sinusurile sunt spatii goale, sau cavitati localizate in jurul ochilor, obrajilor si a nasului.

Cand membrana mucoasa se inflameaza, se tumefiaza, blocheaza drenajul fluidului din sinus spre nas si gat, determinand durere si presiune in sinusuri. Bacteriile si fungii cresc cel mai probabil in sinusurile incapabile sa se dreneze corespunzator.

Sinusurile devin obstruate in timpul infectiei virale ca si raceala, producandu-se inflamatia si infectia sinusurilor ca si rezultat. Diferenta dintre raceala si sinuzita, consta in faptul ca simptomele ce insotesc raceala, incluzand nasul infundat, incep sa se amelioreze dupa 5-7 zile. Simptomele atribuite sinuzitelor dureaza mai mult si se agraveaza dupa 7 zile.

Exista doua tipuri de sinuzita: acuta (cu debut brusc) si cronica (pe termen lung). In cazul sinuzitei cronice simptomele nu dispar complet, intotdeauna mentinandu-se simptome usoare.
Sper ca te-am ajutat.Imi dai funda? [-O

| bella2332 a răspuns:

Durere in jurul ochilor sau de-a lungul nasului;
congestie nazala cu scurgeri postnazale si febra;
durere de cap in jurul tamplelor, care inconjoara ochii.

| Lukiano a răspuns:

- prezenta unei tuse uscate (care nu se amelioreaza nici dupa primele sapte zile de la simptomele racelii);
- febra;
- dureri de dinti, de urechi;
- sensibilitatea fetei;
- uneori dureri stomacale, greata, migrene si durere in spatele ochilor.

Citeste mai multe pe http://www.sfatulmedicului.ro/Sinuzita/sinuzitele_491

| nothing14 a răspuns:

Sinuzitele sunt infectii ale membranei mucoase care captuseste interiorul foselor nazale si sinusurile. Sinusurile sunt spatii goale, sau cavitati localizate in jurul ochilor, obrajilor si a nasului.
Cand membrana mucoasa se inflameaza, se tumefiaza, blocheaza drenajul fluidului din sinus spre nas si gat, determinand durere si presiune in sinusuri. Bacteriile si fungii cresc cel mai probabil in sinusurile incapabile sa se dreneze corespunzator.

Sinusurile devin obstruate in timpul infectiei virale ca si raceala, producandu-se inflamatia si infectia sinusurilor ca si rezultat. Diferenta dintre raceala si sinuzita, consta in faptul ca simptomele ce insotesc raceala, incluzand nasul infundat, incep sa se amelioreze dupa 5-7 zile. Simptomele atribuite sinuzitelor dureaza mai mult si se agraveaza dupa 7 zile.

Exista doua tipuri de sinuzita: acuta (cu debut brusc) si cronica (pe termen lung). In cazul sinuzitei cronice simptomele nu dispar complet, intotdeauna mentinandu-se simptome usoare.