| Rus_8917 a întrebat:

Care sunt simptomele sinuzitei? Ma tine raceala din decembrie si de vreo' 2 saptamani ma doare fruntea foooarte rau inclusiv ochii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deea1988_9967 a răspuns:

- senzatie de presiune la nivelul sinusurilor(in jurul ochilor sau in spatele acestora, desupra sprancenelor ori deasupra dintilor)
- o stare generala de rau, poti avea usoare stari febrile
-senzatii de voma.
masuri de baza: consum crescut de lichide, inhalarea vaporilor, sau utilizarea expectorantelor.
Baile de abur – Prin umidificarea cailor nazale, se favorizeaza subtierea secretiilor nazale, ceea ce permite degajarea sinusurilor si reducerea presiunii.
Solutiile saline – foarte utile pentru degajarea sinusurilor, se gasesc in farmacii sau pot fi preparate la domiciliu (prin dizolvarea a ¼ lingurita de sare in 250 ml apa). daca nu iti trece trebuie a vezi un doctor.insanatosire grabnica!

2 răspunsuri:
| Mirruna a răspuns:

Cea mai buna metoda de a trata sinuzita, care se pare ca te-a afectat si pe tine, e aceea de a pune intr-o carpa rosie hrean, nu foarte mult, pe care il aplici pe frunte. o sa usture un pic, din cate stiu eu, dar o a funcioneze. happy. Insanatosire grabnica :*

| Rus_8917 explică:

Mersi mult pentru ajutor. Oricum intentionez sa merg zilele astea la doctoru' de familie pentru o trimitere ceva, voriam niste pareri doar.