| Marii a întrebat:

Care sunt sursele naturale de energie pentru organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

1. În primul rând APA, poate că nu simți nici un efect când bei apă, dar dacă ai fi în deșert, ai fi deshidratat și ai bea apă, atunci ai simții cu adevărat efectul apei, apa are un rol important în organism, dacă nu există apă, nu există nici viață.
2. Mâncărurile alcătuite din glucide, lipide, proteine, acizi grași, calciu, potasiu, etc.
3. Cofeina, dulciurile(zahărul mai exact) și mierea sunt surse bune de energie pentru organism.
4. Și odihna(în timpul somnului să nu te deranjeze lucrurile ca: lumina, televizorul sau alte lucruri ce-ți pot tulbura somnul).
Toate acestea trebuiesc combinate, adică pe lângă dulciuri mai ai nevoie de apă și de odihnă, dar nu trebuie nici să exagerezi, adică să nu exagerezi cu dulciurile sau să dormi prea mult pentru că și excesul de somn dăunează, trebuie să le combini, dar să fii mai echilibrat(să nu exagerezi).

4 răspunsuri:
| gyna201 a răspuns:

Pey proteinele care contin hidrogen, oxigen, azot, sulf, potasiu si halogeni. Alaturi de glucide si lipide, ele ofera muul.ta energie in organism.vitaminele sarurile minerale hm cat toate sunt necesare in organismul unui om dar pana la o limitahappy

| Logout a răspuns:

Proteine, glucide, aminoacizi, grasimi si mai ales CARBOHIDRATII pe care ii poti gasi in cerealele integrale. Ele reprezinta principala sursa de energie happy

| pdannysan13 a răspuns:

1. Carbohidrati = tot ce este paine, cartofi, paste, fructe
2. Aminoacizi = care vin din proteine care vin din

| sebiyi a răspuns:

1. Sa manaci sanatos si echilibrat (3 mese pe zi)
2. Sa faci miscare.
3.Sa dormi cat trebuie.
4. Imi dai fundita?happy