| AvalohAlyn a întrebat:

Care vitamine din farmacii sunt mai bune, cele capsule/comprimate sau cele efervescente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Toate vitaminele sunt bune,intr-o anumita cantitate. Ele nu trebuie sa ne lipseasca. Ele au denumirea de vitamine pentru ca sunt niste ''amine vitale'',adica substante pe care corpul nu le poate sintetiza sau se afla in concentratii foarte mici si deficitul lor duce la boala. Vitaminele indicate pentru tine sunt strict cele ce stii ca iti lipsesc. Trebuie sa iti faci diverse analize de sange sau sa ai macar o simptomatologie specifica unei anumite deficiente ca sa le poti administra. Altfel, te intoxici sau le consumi ca mai apoi sa le elimini. Oricum,vitaminele sunt mai putin importante decat o alimentatie adecvata. Nu uita! Fiercare produs din comert, fie el naturist sau doar un supliment, are in compozitie, excluzand substanta activa, si alti compusi care sunt considerate substante cancerigene(din lista de E-uri) cum sunt dioxidul de siliciu sau stereatul de magneziu. Sunt destul de intalnite aceste substante care pot distruge ficatul in luni sau ani de zile. Sfatul meu este sa nu dai banii pentru ceva ce nu stii cu siguranta daca ai nevoie.

| AvalohAlyn explică:

Sunt obosit si lipsit de energie si ma gandeam ca pot sa iau ca sa imi dea un plus de energie.

| Donsavas a răspuns:

Nu trebuie sa testezi propriul corp cu vitamine. Mănâncă cât de echilibrat poți apoi fa ți analize de sânge pentru a vedea concentrația de minerale. În funcție de astea, te poți gândi ca este posibil sa Iti lipsească vitamine sau poți sa faci analize special pentru asta dar sunt mai scumpe. Noi nu ar trebui sa punem baza pe aceste pastile atâta timp cât avem alimente. Înțeleg sa iei vitamina d iarna sau b9 în sarcina sau b1 dacă ai fost diagnosticat cu beriberi dar în cazul tău nu știi ce cauzează oboseala asta. Spune mi mai multe despre stilul tău de viață!

| RAY a răspuns:

Eu cred ca esti depresiv si duci lipsa de testosteron, recomand vitamina d plus zinc plus o ora de culturism de 3 ori per saptama, plus plimbare pe jos 3 ore, legume, fructe, carne, grasimi naturale etc

| Donsavas a răspuns:

De ce crezi tu asta?

| Donsavas a răspuns:

Medicina de laborator are un rol bine determinat. Nu mai suntem în epoca medievala sa ne luam doar după simptome. Acum diagnosticele se pun cu certitudine, din fericire.

| RAY a răspuns:

Cardio,culturism,legume,fructe,carne,grasimii,lactate etc
mereu recomand sa manci sanatos si sa faci sport

| anonim_4396 a răspuns:

Avitaminoza e rara majoritatea vitaminelor ies din corp a 2 a zi chiar daca ai doza mai mare, prin urina ies iar celelalte stau mai multe zile grasime solubile, dar si alea ies la un momentat + ca nu iti distrugi niciun ficat in cateva luni e imposibil, sunt oameni de iau multivitamine de 30 40 ani si la 50 60 inca sunt in viata, exagerezi

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cele de pe pomii de fructe sunt cele mai bune si mai sanatoase, culese de mana ta!
Cele din farmacii sunt doar imitatiile fructelor si legumelor proaspete, bine coapte.

| octav005 a răspuns:

Cred ca cele evervescente ca se dizolva in apa

| DovleacTurbat a răspuns:

Toate au acelasi rol si anume sa aduca un plus de micronutrienti in organismul consumatorului.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Vitaminele din farmacii nu sunt atat de bune, Dupa parerea mea, eu te sfatuiesc sa le eviti si sa incerci sa mananci vitamine naturale asa cum tot spun peste tot... Mananca echilibrat din toate :peste, fructe, legume, lactate si carne.