| Aihao19 a întrebat:

Care sunt mai bune vitamine din comert? vitaminele comprimate sau efervescente? Sau sunt bune amandoua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cele mai bune sunt cele din fructe, legume, zarzavaturi, oleaginoase. Daca le consumam zilnic nu vom mai avea nevoie de suplimente.
Dar daca chiar este nevoie, eu as cere sfatul medicului de familie.
Pentru că unele pot produce balonări si aciditate în stomac; si daca de exemplu trebuie să te ferești de astfel de simptome, atunci nu mai iei efervescente.
Si trebuie să știi si ce lipsa de vitamine ai, si sa nu le iei dupa ureche.
Cel mai bune sunt din alimente.

| lpavel a răspuns:

Din astea 2, cele comprimate, dar in general cele mai bune sunt cele din alimente!

| cristimihailov a răspuns:

Gandeste-te ca acolo sunt niste vitamine.

Pt ca le cauti pe cele chimice vei obtine doar vitamine sintetice. Care difera de regula de cele naturale.

In olus poti sa te gandesti ca aceste vitamine sunt facute cumva. Deci urme de extrase sau de alte substante chimice ciudate sunt inca pe acolo.

| Donsavas a răspuns:

Vitaminele sintetizate nu diferata de cele naturale. Diferita este doar proveniența acestora.
Totusi, dacă alegi sa consumi fructe inloc sa te pastilezi, nu doar ca vei avea parte de vitaminele acelea dar se vor si asimila intru cat vitaminele nu se asimilează fără "excipientii" lor naturali.
De obicei, aditivii din suplimente doar păstrează vitaminele in forma lor. Nu ajuta si la asimilarea acestora in organism. Asta nu inseamna ca nu sunt eficiente. Sunt, in conditiile in care te alimentezi corespunzător.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Se asimileaza foarte bine chiar si cu dieta proasta tu chiar crezi ca alea scriu ca contin 100% etc degeaba? Tu vorbesti de parca nu se asimileaza nimic ia fa niște analize cu dieta proasta ia multivitamine toata viata si vezi daca se asimileaza si o sa ai o surpriza ca foarte bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Eu nu mananc fructe si legume deloc am 0 vitamina C din alimentatie dar cu suplimentele pastile am doza foarte buna de vit c deci nu mai da informatii eronate

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cele comprimate, eu folosesc de la eurovita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele comprimate sunt mult mai bunr