| VreauMiere a întrebat:

Carnea cruda este mai sanatoasa si mai benefica decat cea pregatita? De exemplu, este mai benefic sa mananci peste crud in loc sa il prajesti sau sa il frigi? Intreb asta pentru ca am inteles ca atunci cand pui mancarea pe foc ca sa o prepari isi pierde din proteine, vitamine si minerale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

O buna preparare termica a carnii e o metoda sigura de a evita anumite infectii. http://www.i-medic.ro/......or-ong-uri

| JohnnyBi a răspuns:

Nu e buna cruda de frica parazitilor este 1, dar de frica faptului ca stomacul nu o poate digera? asta este alta problema.

| 93Anna93 a răspuns:

Ideal ar fi sa fie fripta. Prajitul nu face bine, dar nici cruda nu e buna. Daca nu e preparata cum trebuie, prin carne se pot transmite diversi paraziti(gen tenii, trichinella etc.). Eu una nu prea as manca carne cruda. Totusi parerile sunt impartite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa o gatesti, deoarece mancarea gatita are anumite substante ce ajuta la dezvoltarea creierului, oricum arati bine, nu e nevoie sa iti faci griji pentru sanatate+ s-au dus vremurile de preistorie...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,carnea crudă conţine paraziţi şi bacterii ce pot dăuna organismului. Carnea, pentru a-şi păstra majoritate proteinelor trebuie fiartă la un foc foarte mic pe o perioadă mai lungă de timp, nu pe o perioadă scurtă într-un interval lung de timp.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca vrei sa spui "pentru a-si pastra majoritatea proteinelor", nu?

| zahre a răspuns:

Desigur,daca vrei sa iei o tenie de toata frumusetea(ajunge si la 10 metri, e un vierme oribil)poti consuma carnea cruda.E-coli e o bacterie foarte periculoasa, dand hemoragii intestinale si insuficienta renala.Se moare in cele mai multe cazuri din cauza ei.

| zahre a răspuns:

E.coli enterohemoragica -este cea mai periculoasa tulpina.