| zuzu0406 a întrebat:

Cat ar costa o operatie de scoatere a amigdalitelor? Dupa operatie iti este rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Pretul este diferit de la cabinet la cabinet, presupun ca nu ar trebui sa fie mai mult de 500 roni, poate nici atat, cat priveste perioada post-operatorie este cat se poate de neplacuta dar daca nu exista alta cale e mai bine sa faci operatia respectiva, eu am facut-o la 35 ani si m-a durut tare de tot,dar amanasem oricum prea mult si nu exista alternativa,oricum partea buna dupa este ca nu vei mai fi nevoit nicidata sa te feresti de apa sau inghetata rece,eu beau apa cu gheata vara si e perfect,nici nu mai stiu ce este aia tuse, racelile sunt foarte rare si nesemnificative, mergi cu incredere la operatie pentru ca merita tot chinul de dupa, sa nu ai teama pentru ca dupa aia vei fi bine toata viata, succes

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu stiu cat costa. Primele zile sunt foarte neplacute datorita senzatiei in gat. La mine partea neplacuta a durat cam 2 saptamani.

| cristimihailov a răspuns:

Daca nu a indicat doctorul cu pumnul in masa ca amigdalitele ar trebui scoase, atunci poate e bine sa le pastrezi.

Daca insa unul a spus sa le scoti, mai consulta inca 4. Daca cel putin 3 zic la fel, scoate-le.

Altfel pastreaza-le. Nu au ramas ele in gat fara nici un motiv...

| Dzeko7 a răspuns:

La pret nu stiu ce sa zic.
Operatia in sine nu e dificila. Trebuie
mentionat ca perioada postoperatorie e mai
putin dureroasa pentru un copil decat pentru
un adult. Un copil, imediat dupa ce se trezeste
din anestezie, e ca si vindecat, se joaca, revine
rapid la activitatile obisnuite. Un adult are
dureri la inghitire mai mult timp.
„De fapt, cu cat operatia e facuta la varste mai
inaintate, cu atat perioada postoperatorie e
mai dureroasa, mai ales daca operatia a fost
realizata dupa multe episoade de amigdalita",
spune medicul specialist ORL Ioana Voda.

http://www.csid.ro/......r-2780385/

| POC03 a răspuns:

Eu stiu ca este gratis. Nu iti este rau dar te doare foarte tare gatul, nu poti vorbii si nici manca.