| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

Cat ar trabui sa tina o plomba in masea? o am de vreo 3-4 ani si a inceput sa ma doara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

In principiu plombele ar trebui sa reziste mult si bine... se spunea mai devreme de 10-15 ani, ceea ce nu este aberant. Insa in timp, pe acel dinte pot aparea carii noi. Poate fi si vorba de o carie care nu a fost curatata bine si care evolueaza in continuare, insa pot fi si carii noi (pe o alta parte a dintelui fata de cea care a fost deja plombata. Am avut ocazia sa vad un dinte cu 3 plombe pe 3 parti diferite si aparute la distanta de cateva luni intre ele, independent de plombele anterioare).

In cazul tau este bine sa iti faci o radiografie mica pe dintele care doare si sa mergi cu ea la doctor.

Atentie! E posibil sa nu fie totusi vorba doar de carie! Poate fi si o infectie la varful radacinii, sau e posibil sa ai o carie la un dinte alaturat si durerea sa o resimti la cativa dinti distanta!

Repet, doar un medic pe baza unei radiografii iti poate spune... si pe viitor mergi la controale stomatologice regulate ca sa eviti durerea...

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde cât de bine este realizată lucrarea!
Uneori, plomba poate ţine şi 10-15 ani happy

Dacă la tine au apărut dureri, cel mai probabil, caria NU a fost curăţată complet şi s-a extins, iar nervul nu a fost scos sad
Din păcate, trebuie să mergi la stomatolog pentru ca să vadă care este problema!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Poate sa tina si 15 ani daca nu contiuna caria sa isi faca de cap numai ca la tine faptul ca te doare e clar ca s-a format din nou caria si s-a adancit, deci esti nevoit sa o dai jos, sa curete iar si sa ti-o replombeze