| Eღilia62 a întrebat:

Cat castiga un medic in strainatate? dar aici? As vrea sa mi spuneti la ce specialitate se castiga mai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ralucaralu a răspuns:

Chiar astazi am auzit la televizor despre asta si din cate am inteles, medicii pot castiga in strainatate pana la 3000 de euro(pe luna banuiesc). Sper ca nu gresesc, mie mi se pare foarte mult.
Era vorba de faptul ca medicii din tara pleaca in strainatate unde se castiga mult mai bine.
Am gasit pe internet un articol despre asta:
http://www.realitatea.net/......85638.html
Daca vrei sa mergi la studii in strainatate sau sa inveti acolo cred ca e foarte bine.
Succes!

| PrettyMe a răspuns:

Salariile medicilor specialisti difera un functie de tara, specialitate, experienta... cele mai mari salarii sunt in SUA si de departe le primesc medicii neurochirurgi - 132, 33 USD / ora
- 126 USD / ora - radioterapie oncologica
- 114, 21 USD / ora - oncologie medicala
- 113, 78 USD / ora - chirurgie plastica
- 102, 68 USD / ora - dermatologie
- 93, 74 USD / ora - cardiologie / angiologie
- 93, 25 USD / ora - gastroenterologie
- 92, 52 USD / ora - neurologie
- 87, 47 USD / ora - medicina de urgenta
- 83, 40 USD / ora - obstetrica-ginecologie
- 75, 86 USD / ora - neonatologie / medicina perinatala
- 72, 24 USD / ora - psihiatrie
- 71, 67 USD / ora - pneumologie
- 69, 24 USD / ora - pediatrie
- 67, 36 USD / ora - psihiatrie pediatrica
- 58, 25 USD / ora - medicina de familie
- 58, 18 USD / ora - medicina interna
- 57, 55 USD / ora - medicina generala.

Insa e foarte mult de invatat pentru a ajunge acolo, cam 12 ani facultatea +specializarea (neurochirurgie), daca mai vrei sa fi si medic primar inca 5 ani, plus ca medicina mereu evolueaza, trebuie sa tii pasul, responsabilitatea e una uriasa, fata de tine in primul rand iar apoi fata de pacienti, e cea mai frumoasa meserie insa nu e facuta pentru oricine, pentru multi studenti, medicina inseamna doar un halat alb, un stetoscop la gat si plimbare pe holurile unui spital iar invatatul are timp, multi sunt acolo doar pentru ca le place ideea de a fi medici, neavand nicio legatura cu ramura asta, le place ideea de a fi apreciati, ca toata lumea sa vorbeasca frumos cu ei, sa se laude pe la rude... iar ca un sfat, daca vrei sa devii medic, nu te gandi la banii cel putin primi 7-8 ani, axeaza-te pe acumularea cat mai multor cunostinte, daca vei invata, vei fi apreciata si vei avea ocazie sa pleci in alta tara, undeva unde se castiga mai bine...Si inca ceva, incearca sa faci ceea ce iti place, nu te uita la ce specialitate are cel mai mare salariu, oricum din punctul meu de vedere e o responsabilitate prea mare pentru o femeie sa devina neurochirurg, dar cine stie happy Bafta

| Eღilia62 explică:

Ma refeream la ce specialitate din medicina, adica ramura(medicina interna, generala, etc)

| RMihai a răspuns:

Se castiga bine, pe langa cum se castiga aici ii lux pai intre 5000 7000 de euro, sunt medici care castiga si 50, 80 000 pe luna in strainatate care opereaza pe creier si inima

| NutellaIsMyDrug a răspuns:

Un medic de familie care munceste din greu ajunge sa castige 8 000 lei in strainatate 3 200-3 400 euro ce inseamna 12 800-13 200lei.
Cel mai bine castiga dupa parerea mea Medicii Ginecologi!
Pa, pa!

| KiddaLove a răspuns:

PrettyMe habar nu ai despre ce vorbestilaughing vorbesti numai prostii. se vede ca nu gandesti decat dai copy & paste... la orice facultatea de medicina faci 4 ani medicina generala +2 ani specializarea pe care ti-o alegi ( stiu pentru ca sora mea este studenta ) iar dupa ce itermini facultatea devii medic rezident 1 an 2 3 pana iti dai rezidentiatu

| Alex16mai a răspuns:

Cred ca dumneata KiddaLove nu prea stii ce vorbesti... doar 4 ani facultatea de medicina generala in Romania? Se fac 6 ani obligatoriu dupa care dai licenta si iesi nimic fara rezidentiat (fara drept de practica). Apoi dai examenul de rezidentiat in care alegi specializarea si devii medic rezident. Faci rezidentiatul care dureaza alti cativa ani: cel mai scurt e 3 ani pentru medicina de familie si 5-7 ani la anumite ramuri de chirurgie. Acum esti medic specialist. Nu stiam ca mai urmeaza inca 5 ani ca sa devii medic primar... Imi cer scuze pentru offtopic.

| Radu_David_1997 a răspuns:

La neurochirurgie ai 6 ani de medicina obligatorie si dupa inca 7 de rezidentiat,
la fel si pentru cardiologie.