| madycoco a întrebat:

Cat costa operatia de extirpare a unor alunite dupa fata? E bine se fac o astfel de operatie? O sa raman cu semne?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai trimitere de la medicul de familie, operatia nu costa nimic. Rezectia chirurgicala a unei alunite se face numai daca dermatologul considera ca este necesar. Ramane un semn albicios, un pic mai mare decat alunita. Nu se face din motive estetice, ci din cauza ca alunita creste sau prezinta risc de malignizare.

| dydyana a răspuns:

Verisoara mea a facut in urma cu cativa ani aceasta operatie. ei i-a fost bine, n-a ramas cu semne... dar cred ca mai bine ai merge la medic sa te asiguri. Cat despre pret.nu e asa mare, ca orice operatie estetica.nu stiu exact

| iooaaaannnaaa a răspuns:

Da o sa ramai cu semne am o prietena care sia facut o operatie pentru alunite si acum are multe semne pe fata.Si dupa mine nu cred ca e bine.Eu daca as avea asa ceva nu as face o operatie.:*

| nicola_2278 a răspuns:

Buna. Te sfatuiesc sa consulti un medic dermatolog si sa-ti urmaresti cu atentie alunitele. Daca-si schimba forma, culoareatrebuie urgent consultat un dermatolog. Nu e de gluma cu ele. Sfatul nu e dat doar ca sa raspund cuiva, o sa vezi ca peste tot unde gasesc subiect legat de alunite rog pe toti sa faca o vizita dermatologului si asta pentru ca am avut un caz in familie terminat cu bine, dar care ne-a dat extrem de mari emotii. Numai bine!