| Mimi26567 a întrebat:

Cat costa setul de analize uzuale/anuale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gratuite în principiu dacă este asigurat. Altfel cam 500 lei, sânge + urină.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este gratuit prin 'trimiterea' de la medicul de familie? cand esti o persoana asigurata: elev, student, persoana care lucreaza?

| ReddY25 a răspuns:

E gratuit

| Robert2526 a răspuns:

Intre 30 si 70 de lei, depinde de oras si clinica

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

Ce set de analize îți faci tu mă cu 30 lei?

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Inainte sa faci pe desteptul, poti cauta chiar tu cat costa? Hemoleucograma reprezinta setul de analize uzual si pretul e cel spus de mine, in functie de clinica unde mergi

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

AAA, tu nu ai înțeles întrebarea. Omul a întrebat de un set uzual de analize. Nu de 1 analiza. Că ia zi tu mie din hemoleucogramă cum îți dai seama de nivelul de zahar în sânge, colesterolul sau probele hepatice?

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Set uzual de analize= hemoleucograma, care nu este "1 analiza" asa cum sustii tu, poti cauta singurel sa vezi.

Ceea ce spui tu, analizele respective se recomanda doar la nevoie.

Ps: Daca vrei tu sa ai dreptate insa, pot sa zic "da asa e" daca asta iti hraneste orgoliul happy

succes dragul meu, poate te contrazici cu cine e dispus sa isi piarda timpul cu tine inutil.

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

Nu nu, alea sunt analize uzuale. Sunt niste chestii de bază. Mai ales profilul lipidic.

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Ok, asa e cum zici tu happy

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

Cam asa e, iti poti intreba medicul de familie.

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Intreaba tu si imi scrii ce ti-a zis

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

Îmi fac analizele uzuale anual așa că spre deosebire de tine știu ce scriu

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Nu le faci pe alea de care ai nevoie de fapt laughing)

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

Orice om are nevoie de analize anuale mai mult decât hemoleucograma

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Ma refeream la altceva, n-ai inteles, e ok, ramane asa.

Ps: Nu se recomanda anual analizele de care vorbesti, depinde de varsta si starea pacientului. Daca ai peste 40 de ani sa zicem.

Stiu ca de obicei se dau mai multe analize, decontarea de la casa e deosebit de atractiva, dar pana la 40 de ani, nu ai nevoie de ce ai descris tu acolo anual

Desigur, in functie de mai multi factori pot fi necesare.

Daca tu vrei sa numesti analize necesare anual ce vrei tu, e strict o problema a ta.

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

Strict ce zici ce medicul nu ce zic eu

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Medicul se raporteaza strict la tine.