| Polistfever a întrebat:

Cat costa vaccinul pentru hepatita b? Se găsește în România?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Pai depinde de ce ai vrea sa il faci.
Vaccinul se gaseste fara probleme la orice farmacie si costa in jur de 60 de lei.
Te-ai asigurat ca nu ai hepatita tip B in primul rand? adica ai facut analize la sange?
Acest vaccin se face in 3 doze:
1. In ziua in care alegi sa te vaccinezi sa o numim ziua 0
2, doza 2 la minim 30 de zile de la primul vaccin
3. ultima doza la minim 6 luni de la primul vaccin,

Cu cat distanta dintre doza 1 respectiv 2 si 3 este mai mare cu atat se zice ca imunizarea rezista mai mult in corp. Din cate am citit imunizarea tine minim 10 ani, altii zic ca si 20 de ani.
Nu am idee cat tine in ani de zile, dar este bine sa se faca.
Pacat ca nu exista un vaccin si pentru prevenirea hepatitei C.
Din pacate sunt foarte multe virusuri si microbi fatali omenirii, dar este bine sa te imunizezi.
Sunt mai multe tipuri de vaccinuri anti-b, unul pe care eu il stiu se numeste Engerix- B