| Piticot20 a întrebat:

Ce stiti despre hepatita B? Este posibil sa iei virusul chiar daca ai facut vaccinul contra hepatita B?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai facut toate dozele de vaccin, timp de 5 ani protectia este foarte inalta (99, 9%). Dupa 5 ani trebuie sa-ti dozezi anticorpii si, cand acestia scad sub valoarea protectoare, sa repeti vaccinarea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.hep.ro/informatii/hepatita-b/, gasesti informatiile care te intereseaza, explicatiile sunt mai bune decat am putea da noi. Numai bine!

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Pai hepatita b este exact ca hepatita A
Pai da poti sa iei tongue
Oebtru ca eu am avut Hepatita A
si m-am imgalbenit totul si m-am dus la spital si am stat 2 saptamani
Nam voie :sare, muraturi, carne de porc, mustar, dulciuri, ciocolata, cipsuri snecks
Nam voie mancarurile prajite si cu diferite chimicale happy
Vreo 2 zile tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu, daca ai facut vaccinul esti protejata, dar exista posibilitatea ca vaccinul sa nu-si faca efectul uneori. Cel mai bine e sa mergi sa-ti dozezi anticorpii si daca ai titru protector e ok.
Eu cunosc cazuri de persoane "vaccinate "care totusi s-au infectat ( asistenta nu a injectat tot serul, vaccinurile nu au fost intotdeauna depozitate corespunzator, in frigider. ma rog, exista varii probleme ).
Mergi si dozeaza-ti anticorpii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa fi fost infectata deja in momentul in care ai facut vaccinul.Era bine sa faci analize si inainte sa faci vaccinul ca sa stii cum stai.
Apoi, exista posibilitatea sa te infectezi INTRE doze (imunitatea se instaleaza la sfarsit, dupa 6 luni, adica dupa ce ai facut ultima doza). Si repet, exista si posibilitatea ca vaccinul s anul fi fost eficient( au am intalnit un caz de genul asta, verificat, c-or mai fi si altele... din pacate ).

| blue97 a răspuns:

Crede-ma daca ai facut vaccinul anti virus respectivul nu se va atinge de tine

pss... fundita te-am ajutat

| Piticot20 explică:

Ms pentru raspuns, Problema este ca eu am facut acest vaccin acum 6 ani (toate 3 doze) iar astazi am aflat bomba :ca am VHB cronic, iar cand am intrebat-o pe o asistenta de la V. Babes cum a fost posibil asa ceva?: "ce conteaza, crezi ca te fereste asa ceva de virusul asta?"