| AvalohAlyn a întrebat:

Cat de bun e magneziul? Ajuta la psihic? Ce efecte pozitive la psihic /creier are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Are o importanță majoră în întreținerea multor alte organe iar stresul il "mănâncă". În bolile psihice mai e nevoie de suplimentare cu magneziu.

| alex15ccc a răspuns:

Magneziu ajuta daca ai probleme cu somnul sau esti foarte agitat sau pentru muschi. In rest nu are sens sa iei. Oricum, mai bine mananci ceva cu mult magneziu decat o porcarie sintetica.

| Anon31241212 a răspuns:

Magneziul are roluri foarte importante. Ajuta la transmiterea semnalelor nervoase, la protejarea smaltului dentar, participa la vasodilatare, participa la procesul de digestie, asigura sanatatea inimii, ajuta la buna functionare a sistemului osos alaturi de calciu, dar cel mai important asigura echilibrul intre sistemul nervos si muscular.
Si astea sunt doar cateva roluri. Si atunci cand se spune ca obosesti se recomanda administrare de magneziu ( fiole) fiindca are rol energizant.