| AvalohAlyn a întrebat:

Ce efecte pozitive asupra creierul si sistemului nervos are magneziul cu b6?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Magneziul se absoarbe doar in prezenta piridoxinei(vit. b6)!
Magneziul este un antagonist natural al receptorilor NMDA.
Acesta poate preveni pierderile de memorie si combate stresul.
Este un neuroprotector ce are si efecte psihotrope minore.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Magneziul scade excitabilitatea nervoasa si musculara si reduce spasmele musculare, senzatia de anxietate, agitatia psiho-otorie, amelioreaza insomniile, imbunatateste capacitatea muschiului de a face efort. Daca ai deficit de magneziu, te va ajuta pe termen lung. Daca nu ai deficit si simptomele sunt date de altceva, atunci te va ajuta foarte putin si doar cateva ore dupa fiecare administrare, apoi excesul eliminandu-se prin urina.
Vitamina B6 imbunatateste memoria si dispozitia, combate depresia. Insa in exces (daca iei fara sa ai nevoie) determina leziuni grave ale creierului si ale nervilor.