| anonim_4396 a întrebat:

Cat de bun este susanul pentru sanatatea mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| silvia_2359 a răspuns:

Beneficii pentru sănătate
Seminţele de susan sunt o sursă bună de seleniu, magneziu şi fosfor, având un conţinut scăzut de colesterol şi sodiu. De asemenea, ele sunt o foarte bună sursă de grăsimi şi proteine. Conţin 50% grăsimi, alcătuite în proporţii egale din acid mononsaturat oleic şi acid polinesaturat linolic, deosebit de bogat în magneziu, calciu, zinc şi fier. O particularitate a uleiului de susan este prezenţa sesaminei, o substanţă care scade absorbţia colesterolului în intestin şi inhibă parţial sinteza acestuia în ficat. În plus, seminţele sunt bogate în arginină, un aminoacid care contribuie la întârzierea apariţiei tumorilor, ajută la detoxifierea ficatului şi rinichilor şi la întărirea sistemului imunitar. Tot arginina stimulează spermatogeneza, crescând astfel fertilitatea

| vaduvaflorin a răspuns:

Poate cineva sa imi spuna si mie va rog cum se administreaza tratamentul cu susan? Multumesc anticipat.