| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult timp mai poate trai o persoana cu lupus eritematos?

Mama mea a fost diagnosticata cu aceasta boala,incerc sa nu iau in serios, ca sa nu ma afecteze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lupus eritematos este o boala autoimuna cu care poti trai ani foarte multi, in special daca te ingrijesti si executi ceea ce medicul recomanda.
Am spus ca-i o boala autoimuna, nu mortala, deci are sanse de viata pana la adanci batraneti, daca se ingrijeste si evita alimentele, care produc inflamatie.
Iar tu, ca si mama ta, trebuie sa luati boala foarte in serios, ca sa o poti ajuta, sa nu manance porcarii si sa traiasca linistita si bine, multi ani de acum incolo.
La bolile autoimune, disciplina si regimul alimentar sunt vitale!
Lupus eritematos este de altfel cea mai usoara forma de lupus, unde doar pielea ii este afectata.
Celelate forme de lupus, care afecteaza sangele, limfa sau organele interne, sunt cu adevarat periculoase, dar nu-i cazul mamei tale.
La Lupus eritematos mama ta NU are voie sa se expuna la soare sau temperaturi foarte ridicate sau foarte scazute, ca roseata pielii se activeaza si devine foarte proeminenta, usturand-o si chiar crapandu-i-se pielea.
A devenit deja foto sensibila si este interzis sa iasa in soare.
Daca iese vara afara, trebuie automat sa poarte palarie cu boruri largi, care sa nu permita soarelui sa-i atinga fata.
Nu te speria, ca mama ta poate sa atinga 80-90 de ani, cu usurinta, chiar cu boala asta!

| NLS a răspuns:

Cunosc pe cineva care sufera de aceasta afectiune, si cu un regim echilibrat de viata o duce destul de bine, adica duce o viata normala, (sau aproape normala, caci intervin dureri uneori, slabiciune, si e nevoie sa fie atenta la stilul de viata, alimentatie, etc).

E de evitat si stresul, printre altele.

| Donsavas a răspuns:

Din pacate,aceasta boala include sau poate provoca toate celelalte boli autoimune: diabet,scleroza,artrita,psoriazis, tiroidita etc.
Pentru a i prelungi durata de viata, trebuie sa si protejeze organele, Sa prevină aceste boli. Cu alte cuvinte, sa duca o viata cat mai sănătoasă și echilibrată. Trebuie efectuate analizele de rutină cel puțin o dată pe an.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasta boala poată întra în remisie mulți ani fără sa dea vreun simptom sau sa atace organele sub tratament poate trai cât de cât ok și selena Gomez are asa ceva contează foarte mult sa țina regim vegetarian ar fi de preferat
Asa cum o zis un utilizator poate fi o boala autoimuna primara sau secundara adică e posibil ca maicata fără ca ea sa știe sa sufere de o alta boala autoimuna sau aceasta sa ii cauzeze o serie de probleme dacă e vb de lupus sistemic înainte nu prea trăiau persoanele mulți ani care sufereau de aceasta boala cumplita dar acum prin tratamentele moderne s-a schimbat e cu totu alta situație.