| Adrystatui a întrebat:

am 39 ani, sint diagnosticata cu Lupus eritematos sistematic, mi s-a pus diagnosticul acum 17 ani intre timp am mai fost diagnosticata cu ostoporoza cu angina pectorala grad 2, in spital nu am mai fost de 10 ani, acum asvrea sa ma pensionez. Doresc sa intreb daca se ia in calcul internarile de acum 10 ani. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te internezi acum pentru o evaluare completa a starii tale de sanatate. In principiu, daca ai un lupus controlat, o angina usoara (grad 2) si osteoporoza nu e deloc cazul sa te pensionezi, dar trebuie sa iti faci o evaluare completa pentru a sti exact cum stai. pensionarea nu se poate face pe baza unei evaluari a starii de sanatate veche de 10 ani. Atunci in mod cert inca aveai capacitate de munca, trebuie identificat daca au aparut suferinte care au afectat atat de mult starea ta de sanatate incat la o varsta atat de tanara nu mai poti munci.

| Adrystatui explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns, da sint tinara sa pot munci dar am si o problema cu mersul (mielita trazversa)cam asa ceva, si merg mai greu nu ma stabilitate.

| Brigaela a răspuns (pentru Adrystatui):

Interneaza-te intr-o sectie de reumatologie si solicita acolo o expertiza a capacitatii de munca

| Brigaela a răspuns (pentru Adrystatui):

Sper ca stii ca pentru pensionare trebuie sa ai un stagiu minim de cotizare de 15 ani (timp in care ai avut contract de munca si ai platit contributii la fondul de pensii)

4 răspunsuri:
| Adrystatui explică:

Ok