| anonim_4396 a întrebat:

Cât de sever pot afecta Depresiile sanatatea omului?

De vreo 2 Ani sufar de aceasta "Boală",numită Depresie.
Totusi,n-ar trebui sa folosesc ghilimelele,
Fiindca chiar e o boală.

Într-un final,am ajuns la concluzia:
Ca Depresia e o Boala incurabilă!
Deoarece e intermitentă.
Si Bipolară.
Am zile in care sunt pozitiv,
Atunci ma simt bine.
Dar apoi iar apar frustrările,Amărăciunile,Depresiile,etc.

Deci, Se poate agrava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost si eu in depresie si da e foarte naspa. Faza e ca daca ai intrat in depresie inseamna ca exista si un motiv ca de nebun n.ai cum.Tot ce pot sa.ti zic e ca eu am iesit din depresie singur fara ajutorul cuiva si asta doar printr.o metoda..Vezi tu... ajungi la depresie cand te gandesti prea mult la lucrul care te.a facut sa intri in depresie.Eu pur si simplu am inceput sa nu mai dau 2 bani pe acel lucru.Pur si simplu am facut sa nu.mi mai pese si am incercat din tot sufletul sa nu ma mai gandesc.Pe scurt trebuie sa inveti sa nu ti pese prea mult de anumite lucruri.Acum ca sa.ti raspund la intrebare.Da, depresia se poate agrava si mai ales daca apar mai multe lucruri care te fac sa intri in depresie.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Depresia este o boala( fara ghilimele!) numai atunci cand este diagnosticata ca atare de catre un medic psihiatru. Asadar, pana la momentul primirii acestui diagnostic cert, considera termenul depresie ca fiind unul intrat in vocabularul uzual alaturi de alte cuvinte precum frustrare, amaraciune, stress, insomnie, lipsa de sens etc.

| Donsavas a răspuns:

Depresia nu este o boala organica,este o afectiune a sufletului. Ea are intotdeauna o cauza. Depresia este ca o durere palpabila doar ca durerea asta arata ranile de pe suflet,nu ranile de pe trup. Este firesc si foarte bine sa simti durere sufleteasca,asta iti arata ca nu esti bine si ca trebuie sa faci o schimbare in viata ta. Depresia nu se vindeca niciunde fara voia ta. Inautru vei fi acelasi,oriunde mergi daca nu te accepti si nu cauti unde trebuie. Ai gasit originea problemelor? E in regula. De-acum,concentreaza-te pe rezolvarea lor. Depresia nu este incurabila,insa,in timp, se pare ca netratata,deficienta de serotonina duce la micsorarea hipocampului care se ocupa de memoria de scurta durata. In timp,aceasta lipsa de serotonina poate duce la instalarea dementei senile sau presenile. Cel mai bun tratament,nu este cel antidepresiv ci mai exact,cel psihoterapeutic in care tu cauti date despre problema si prin consiliere,iti gasesti mai apoi si o rezolvare a acesteia. Consilierul sau terapeutul au rolul de a te identifica si influenta pozitiv,insa nu decid pentru tine. Cu alte cuvinte, tu trebuie sa fi cel/cea care se gandeste la binele propriei persoane. Cea mai buna armura contra rautatilor este increderea in tine. Daca tu crezi in propria persoana, nimic nu te mai poate dobori. Important nu este sa eviti a cadea ci a lupta sa te ridici de fiecare data! Niciodata sa nu-ti fie frica de cazaturi! Ele te fac mai puternic/a de fiecare data cand reusesti sa te ridici! De ce exista raul? Pentru a face diferenta fata de bine si pentru a te bucura de partea buna din plin, ca sa nu mai spun ca nu poti TRAI VIATA pana nu TRECI prin ''FOC''.
Echilibrul in viata, din toate punctele de vedere, te va scapa de griji! Numai bine!

| Clorox a răspuns:

S-a ajuns la chestii extreme, nu este de joaca!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta,este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! Sanatate! big grin

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in acest moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| Necunoscutu92 a răspuns:

Da poti avea senzati ca vrei sa te omorii

| Gaby227 a răspuns:

Da, depresia e o boala ce poate deveni grava doar in cazut cand chiar nu mai socializei
Nu e nicidexum incurabila.
Inainte de toate stai si gandeste-te daca nu cumva tu tiai creat depresia.
Poate ai gresit undeva, iar daca indrepti acel ceva vei iesi din starea asta
Trebuie sa depui efort, nu e usor si eu am trecut prin asa ceva.
Pe mine m-au ajutat prietenii

| IamHera a răspuns:

Da, se poate agrava si sunt sigură ca nu vrei asta. Poți ieși din depresie daca vrei, totul depinde de tinehappy