| anonim_4396 a întrebat:

Cat inseamna 300 Kcal?[in calorii]. Este un baton care are atatea calorii.Credeti ca ingrasa?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

3000 calorii. Cred ca da. Ingrasa.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Kilo respectiv ca vine de la 1000. 300 kcal vine 300. 000 calorii. Depinde ce ai mâncat şi cât. O dietă este cam de 2000 kcal zilnic. Sau ar trebui să fie. E destul de mult, dar cu puţin sport e ok.

| hax0r a răspuns:

Kcal inseamna kilocalorie. go figure

| hax0r a răspuns:

1 kcal = 1. 000 calorii

| OnWeed a răspuns:

300kcal = 3000calorii. Din cate stiu eu o persoana adulta are nevoie de aproximativ 2000kcal pe zi. Deci eu nu cred ca ingrasa happy.

| hrdcore a răspuns:

Nu ingrasa daca mananci unul

| christina1370 a răspuns:

Pai cat sa insemne? kcal= calorii, deci - 300.
Da, are cam multe calorii. Incearca sa mananci batoane(daca asta de care spui aici, e din cereale) sa mananci unul din cereale integrale, cu max. -150 de calorii

| madalykuka a răspuns:

In ziua de azi toate ingrasa, dar fara alea pe care le mananci nu am supravietui.;(
Toate sunt bune daca nu abuzezi de ele.
Deci mananci o data putin si gata.winking

| dana1986 a răspuns:

300Kcal = 300calorii cum de ai stiut ca ingrasa si nu ai stiut cate calorii are?

| TDGMeebu a răspuns:

Depinde cate mananci, dar nu ingrasa in mod normal.

Si cat inseamna 300 kcal in calorii?

Din cate stiu eu kcal=calorii. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kilocaloriile sunt acelasi lucru cu caloriile...se mai spune si calorii si kilocalorii, dar ideea este aceeasi:deci 300 kcal=300cal.Pai necesarul zilnic de calorii la un adolescent este cam de 1800, iar la un adult cam de 2000 si ceva...deci daca esti adolescenta, ar insemna sa manaci 6 batoane din alea si atat(intr-o zi), deci e cam mult, din punct de vedere caloric. Daca mananci unul la nu stiu cat timp, nu are nimicwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caloriile nu sunt egale cu kcal.Noi folosim in limbajul de zi cu zi caloriile cand de fapt e vorba de kcal.deci sunt 300 de kcal iar tu zilnic ai nevoie cam de 1900kcal

| Drunkenhearts a răspuns:

Cam 30 de g

| George_Cosmin_Partene_1993 a răspuns:

1kcal = 1000 calorii
pentru a menține greutatea de 75 de kg organismul are nevoie de aproximativ 2400 kcal metabolismul bazal consuma = Greutatea X 24 ore = x kcal plus metabolismul energetic care la moderat activi este de aprox 600 kcal pentru 24 ore
confuzia se face ca nutriționiștii pentru a ușura munca spun in loc de kilocalorii calorii
Se ştie că pentru a consuma 1 kg de grăsime corporală este nevoie să se consume cele peste 9 000 cal. pe care le conţine acesta, ceea ce echivalează cu un efort egal cu 160 km de alergare. Acest efort trebuie repartizat în mod judicios în timp, în funcţie de nivelul posibilităţilor individuale.