| geoconda a întrebat:

Ce înseamnă calorii și kcal?
Care dintre ele are mai mică valoarea? Este una si aceeasi?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal nu e acelasi lucru, 1000 calorii = 1 kcalorie.
Dar practic pe produse ca scrie cal sau kcal se refera la acelasi lucru, adica la kcalorii de fapt.

| Alverto a răspuns:

Nu e una și aceeași, 1 kcal = 1000 calorii cum e 1 km = 1000 de m
Doar că specialistii au ales să folosească calorii in loc de kcal pentru a face lucurile mai simple, teoretic sunt una și aceeași, practic nu

| geoconda explică (pentru Alverto):

De exemplu daca o omletă are 153, 7la kcal, iti dai seama cate calorii are!?! Pe bune?

| Roșiuță a răspuns (pentru geoconda):

Inmultesti cu 1000. Dar cum a zis si geoninja, doctorii s au pus de acord sa fie una si aceeasi TEORETIC ca sa fie mai usor oamenilor

| AlbertoMadalin17 a răspuns:

Kcal este prescurtarea de la Calorii.