| ROCIO a întrebat:

Cat poate costa o operatie de cataracta? Aceasta operatie prezinta vreun risc? Pot aparea complicatii? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu mai pot sa adaug niste efecte secundare si posibile riscuri:
COMPLICATII POSIBILE:

In general sunt rare, minime si tratabile.

opacifierea capsulei posterioare poate apare in primul an postoperator si duce la scaderea acuitatii vizuale; se trateaza prin crearea unei brese (capsulotomie laser)
infectii oculare –foarte rare se trateaza cu antibiotice
dezlipirea de retina poate aparea la ani de zile postoperator
edem retinian central poate dispare de la sine
afectiuni corneene

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Operatia de cataracta consta de fapt la un implant de cristalin. Din cate stiu o parte din banii de cristalin se dau de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.Riscuri exista si la o banala operatie de amigdale.Cunosc multe persoane operate care vad perfect, nu au avut complicatii si totul e ok.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu stiu din ce oras esti. dar o operatie de cataracta costa in functie de cristalinul pe care il pui mai scump sau mai ieftin. 500 800 1200 de ron complicatii nu apar daca respecti ce spune medicul adica sa nu faci efort pe o perioada mai mare [5 9 luni ] eu am facut tatalui meu la C ta op si m a costat cam 150 de ron cu totul are o virsta inaintata si totusi vede fff bine ceea ce nu ma asteptam asa ca. curaj ca va fi bine sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunica mea a facut o astfel de operatie acum 1-2 ani. A dat 15milioane in banii vechi pe cristal. Dar sunt si cristale mai ieftine. Acum se simte bine si vede foarte bine. Fiecare operatie prezinta un risc. Dupa operatie nu trebuie sa faci treburi casnice, fara sa ridici greutati mari, sa nu stai la abur... intereseaza-te la un medic oftalmolog sau pe Google.
Numai bine [ M ]