| David23445 a întrebat:

Bună am o întrebare bunica mea trebuie să facă o operație la ochi de cataractă și are o problema cu inima cu ritmul cardiac nu e regulat o dată bate încet odată tare și poate sunt și doctori pe aici sau care au avut așa experiență să știu dacă poate sa facă operația și să nu fie complicații

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Bunica mea care de asemenea are probleme cardiace, a fost operata acum in vara la ambii ochi tot pentru cataracta.

Este o operatie usoara, nici nu o putem numii operatie...Cu un laser, in cateva minute, ii rezolva globul ocular.
I-a facut prima data operatia cu laser la unul din ochi, i-a pus bandaj si i-a dat picaturi de luat acasa dupa care dupa o luna de zile s-a prezentat pentru operatia la al doilea ochi, apoi bandaj si picaturi si la celalalt ochi.

Este multumita de operatii. Acum vede bine. A mers la mai multi medici pana a ales-o pe aceasta doctorita la care s-a decis sa se opereze.

Multa sanatate!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La programarea operatiei, trebuie spuse medicului problemele de sanatate ale bunicii.
El va sti cum trebuie sa procedeze in continuare.

| Violleta2022 a răspuns:

Operatia de cataracta este o operatie foarte usoara unde nu te adoarme, anestezia facandu-se in ochi si pe lateralul ochiului si in cateva minute este terminata.
Asadar nu are nici o relevanta, neafectand ritmul ei cardiac cu aceasta mica interventie chirurgicala.
Sa mearga sanatoasa la operatie si sa-si repare ochii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice intervenție de genul asta vine cu un consult medical și medicul va hotări daca face sau nu procedura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Operația de cataractă este cu anestezie locală.

| Sophieka a răspuns:

Multumesc pentru fundita.

Pe bunica a costat-o 2700 lei pentru fiecare ochi. Deci 5400 lei in total.

| Sophieka a răspuns:

De asemenea, si-a facut comanda de la Bucuresti inainte de operatie cu ajutorul doctoritei de 2 sticle (le-am uitat acum denumirea) pentru globurile oculare pe care a dat 1500 lei.

| blackann a răspuns:

Bunica mea a fost operata la ambii ochi asa. E usoara operatia, cu laser. La fel si recuperarea. Multa sanatate!

| IceRope a răspuns:

Doctorul care a hotărât că trebuie să facă operația știe sigur dacă bunica ta va fi în siguranță sau nu. Nu se iau astfel de decizii decât la modul serios, nu după 10 halbe cu bere.