| anonim_4396 a întrebat:

Cat poate rezista un om fara somn? Cat ati rezistat voi fara sa dormiti, cel mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Fara somn deloc... Nu cred ca vrei sa incerci. S-a facut un experiment prin '70, cand, in conditii de laborator, au fost impiedicati niste oameni sa doarma. Dupa 40 de ore de nesomn a crescut nivelul agresivitatii si al anxietatii. Dupa 60 de ore de nesomn, dispar senzatia fizica de oboseala, se accelereaza functiile organelor, in incercarea de a se adapta, dupa 5-6 zile, deja oamenii au halucinatii. Partea mai nasoala e ca dupa intreruperea experimentului, oamenilor le-au luat peste 6 luni sa isi revina, sa scape de efectele negative ale nesomnului si sa reia un program de somn normal. Eu cel mai mult 36, dar daca dupa 18-20 de ore nu dorm, devin cam irascibila. Prefer sa am un program de somn regulat.

37 răspunsuri:
| TuttyFNK a răspuns:

Pai depinde de corp si de varsta normal cam 48 de ore. dupa aia lesini si dormi fortat fie ca vrei fie ca nu in general in tinerete rezisti fara sa dormi de exemplu cunosc persoane care nu au dormit 60 de ore sau cei care pierd noptile dorm 2 ore si gata la treaba. efectele sunt. ochii foarte obositi, un somn de numai poti laughing probleme de vorbire intelegere dupa ce trece de 48 ore incepe uneori sa iti tremure corpul iar la pragul de 60 deja pot aparea halucinatii. eu iti spun acuma lucruri testate pe un om nu ce au facut nu stiu ce specialisti in laboratoare laughing

| ionut199701 a răspuns:

Dupa 48-72 ore incepe sa ssangereze nasu duap 120 ore o sa icepa sa ti se slabeasca ungile si dupa 168 deja poti sa ajungi la deces

| ℜuby a răspuns:

Doar 11 zile...asta e exact in a 11 zi iti incepe a cadea parul, unghiile, dintii (depinde si de organism )

| buragabu a răspuns:

Se intampla in vara 2009 prin padurile din marginea brasovului o excursie cu cortu de 2 zile. apoi n-am dormit 2 zile si 4 ore a 5 ora am luat somn am dormit bustean 15 ore dar parca durase 5 minute somnul, m-am trezit: febra musculara, ametzeli durerii.mainii.picioare.spate, yoy, noapte buna!

| buragabu a răspuns:

2009 august. excursie privata 2 zile cu cortu. undeva prin muntii din apropierea brasovului. n-am dormit 2 zile si 4 ore, a 5 ora, am luat somn, am dormit bustean aprox. 15 ore, dar somnu' parca durase cateva minute... dupa ce m-am trezit aveam dureri de spate, maini, picioare, febra musculara, ameteli... yoy, noapte buna!

| scumpix13 a răspuns:

Pai.in primul rand ca sa rezisi fara somn sigur trebuie sa iei energizante sau o bautura acre te tine treaz...
In al doilea rand eu sincer cred ca fara somn as rezista vreo 45 de ore, fiindca am numai 13 ani deci...
Depinde si de corpul tau, de stare si de cantitatea de energie pe care a folosit-o el/ea.Mai tinem cont de un aspect:...
Poti razista somnului facand lucruri care te energizeaza, cum ar fi dansatul sau vorbitul la telefon sau cu o persoana.
Pana la urma nu stiu cred ac cel mai bine este atunci cand ne facem
"SOMNUL DE FRUMOSETE"

| DarkShadow a răspuns:

Salutare...eu personal am reusit 62 ore fara somnwinking

| in3xist3nt a răspuns:

Eu am rezistat fara sa dorm 15 zile cu cafea si redbull, noaptea Lucram in spital noaptea si ziua la locul meu se munca. Dupa 15 zile nu puteam sa dorm, nu simteam nimic ochii imi ardeau in cap si nu suportam lumina de nici un fel. Orice zgomot cat de mic il auzeam ca o explozie uriasa. Daca nu beam cafea sau redbull incepeam sa tremur si sa devin nervos. Asta am facut in Italia, ca sa castig mai mult. Si de fapt am pierdut de 1000 de ori mai mult decat am castigat. Nu incercati niciodata