| anonim_4396 a întrebat:

Cat se da acum pentru donat sange si ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa donezi? Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Http://www.ctsbucuresti.ro/conditii_admisibilitate.html
Gasesti aici informatii.
Iti da reducere la transport in comun pentru 1 luna, 7 bonuri de de masa de 9 lei si ceva si adeverinta pentru o zi libera de la munca.
In rest, vii odihnit, mananci dimineata. Ti se ia glicemia si tensiunea, daca nu corespunzi te trimite sa mananci si sa bei o cafea.
Sa nu fi racit.
Sa ai vene ''bune'', dureaza cam 8-10minute sa umpli punga de 450ml.

20 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă încă te afli sub tratament nu cred ca ai voie.

| BlackLight1987 a răspuns:

Donatorul de sânge este orice cetățean român cu domiciliul în România sau orice cetățean al UE care are reședința în România, este sănătos și se supune regulilor de prelevare a sângelui. Alte condiții, conform Centrului de Transfuzii Sanguine București, România:
– vârsta cuprinsă între 18-60 ani;
– greutate peste 50 Kg;
– puls regulat, 60 -100 bătăi/ minut;
– tensiune arterială sistolică între 100 și 180 mmHg;
– să nu fi suferit în ultimele 6 luni intervenții chirurgicale;
– femeile să nu fie: însarcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală;
– să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 48 de ore înaintea donării;
– să nu fii sub tratament pentru diferite afecțiuni: hipertensiune, boli de inimă, boli renale, boli psihice, boli hepatice, boli endocrine;
Se dădeau bonuri valorice in valoare de 50 lei și scutire de la scoala sau serviciu. Asta in vremea studenției mele( 2007-2012)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Mersi nebunatico happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se da satisfactia de a salva niste vieti. Tu pentru bonuri si zi libera donezi, sau ca sa ajuti niste oameni?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si pentru oameni si pentru bani si pentru sanatatea sanguina a mea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu ai primi bani nu ai dona? Hai mah, asta e cel mai jenant motiv...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ca tu parca daca ai fi donator nu ai dona pentru bani ba ma lasi vrejeli de astea de 2 lei du te si doneaza ti tu jumate de lucru daca te crezi un om asa de bun, poti si mainewinking da fara sa mai ai pretentii la acele bonuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si oricum ai nevoie de bani pentru refacerea sangelui sa mananci si sa bei lichide mare sfant esti tu, pe net toti suntem sfinti da daca e ceva in viata reala vi se rupe belita la toti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am donat, puiut. Si bonurile primite le-am donat, iar ziua libera de la munca nu aveam ce face cu ea fiindca sunt administrator/proprietar inainte de a fi propriul angajat, iar daca imi dadeam libera tot din buzunarul meu o plateam. Poti sa crezi sau sa nu crezi, putin ma intereseaza. Nu concuram pentru premii aici, si nici nu ma intereseaza viata de apoi. Daca ajut pe cineva insa, o fac pur si simplu, nu ca sa ma vada altii sau ca sa primesc ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, bravo, asta nu iti da dreptu tie sa judeci oamenii care aleg sa faca ce vor ei daca esti asa cum pretinzi ca esti tine pentru tine, fiecare face ce vrea.iar daca minti ceea ce ai scris e pacatu tau si vei fi pedepsit. eu sunt sigur ca peste 90% se duc pentru bani sau ca au devenit dependenti de a dona. fiecare face ce vrea atat timp cat nu face rau nimanui in viata asta dumnezeu trebuie sa judece nu un om de rand, daca te crezi asa sfant pocaiestete! Da nu judeca alegerile oamenilor ca nu sti ce sta in spatele acelui lucru si care e motivu real.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai lasa povestile stupide cu barbosul. SERIOS?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

As scrie un roman laughing
Dar nu vreau sa te plictisesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am spus o sub forma de gluma
laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

... si eu care plecasem sa ma pocaiesc deja! tongue

| Donsavas a răspuns:

Poti dona si fără beneficii materiale deoarece este sănătos pentru corp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Da stiu

| Gorky a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce relevanță are cu ce a intrebat omu mai sus?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gorky):

Ce relevanta are bagatul tau ca musca-n lapte? Daca urmareai discutia...

| Gorky a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am urmarit o și efectiv ai inceput să i spui că donează pentru recompensă. Cu ce te încălzește daca face fix pentru asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gorky):

Nu ma incalzeste deloc. Am fost la donat si am auzit ce discutau intre ei majoritatea. Si e penibil. Infricosator. Sa tot auzi peste tot ca vai, gradina maicii domnului si alte mizerii de astea, si de fapt sintem o adunatura de nemernici care nu s-ar uita macar la tine daca ai fi cazut pe jos. Ce sa mai zic de donat sange sau ceva organe la deces, daca e posibil.