| DJohnny a întrebat:

E vreun risc daca donezi sange? Cunoasteti pe cineva care a donat sange si dupa i-a parut rau din vreun motiv anume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Nu e nici un risc

| Fatamuntilor a răspuns:

Am donat!
Oricum ti se fac o serie de analize in care se elimina riscurile. Daca ai sub 50 kg, daca esti amnenica, daca ai anumite boli, esti eliminat din start!
Nu mi-a parut rau pentru ca stiu ca prin gestul meu am salvat o viata.

Daca ai peste 18 ani,ai greutatea potrivita, tensiunea ta este normala, eu zic sa incerci!
In cel mai rau caz, te alegi cu un set de analize gratuite (inclusiv virusi hepatici, dar si cei pentru depistarea HIV)

| DJohnny explică (pentru Fatamuntilor):

Cum ai procedat sa donezi?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru DJohnny):

Venise un profesor la scoala.Si inceput un discurs precum ca prin gestul nostru salvam o viata.Au improvizat la cabinetul scolar centrul de recoltaltare.M-a intepat in deget a luat putin sange, apoi m-a intepat in vena de unde mi-a luat o punguta de sange.Atat.
Imi amintesc ca ne-a dat si o masa la un resturat.Au trecut multi ani de atunci...
Din pacate am contactat o hepatita si nu mai am voie sa donez.

Daca vrei sa donezi, banuesc ca te poti interesa la laboratorul de analize sau intrebi medicul de familie!

| mixxjim a răspuns:

La donare nu sunt riscuri. Trebuie sa mergi la centrul de donare a sangelui din localitatea in care locuiesti.

| Eduard619 a răspuns:

In cazul in care esti anemic sunt riscuri imense dar atat timp cat esti sanatos nu sunt riscuri

| rocket1204 a răspuns:

Singurul lucru deranjat este formarea hematomului.