Întrebare recomandată | Sara2 a întrebat:

Cat timp dupa terminarea antibioticelor nu ai voie sa consumi alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este bine sa te abtii si dupa terminarea tratamentului inca 5-6 zile, pentru ca, antibioticile isi fac efectul in organism, asa ca, daca tii la sanatatea ta, te abtii.
O zi buna sa aihappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Toata viata.laughing

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu? n u face rau nimanui daca nu se consuma asa ceva.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel puţin 24-48 de ore după terminarea tratamentului cu antibiotice NU se consumă alcool!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cel putin doua zile, asfel ai luat degeaba!

| angemon500 a răspuns:

Maxim 7 zile

| hotdesire a răspuns:

24 ore minim DAR exista si alti compusi alaturi de antibiotic care au timp de injumatatire mai mare si necesita un timp de asteptare de 48ore sau mai mult. depinde de ce tratament ai avut de urmat.

| BPAndrei a răspuns:

Nu spune nimeni ca nu ai voie sa consumi alcool. Consumul de alcool nu face altceva decat sa opreasca efectul antibioticelor, practic daca iei antibiotice si consumi alcool iei degeaba (antibioticele, nu alcoolul). Daca problema pentru care ai luat antibiotice a disparut, eu ma apuc de baut laughing

| Lupu_Eugen_1967 a răspuns:

24 ore!