| qieiqpalz a întrebat:

Cat zahar ar trebui sa manac sa am diabet? Nu vreau sa fac vreau doar sa stiu sa am grija (in familie are bunica mea diabet zaharat sau cum se numeste...)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diabetul nu se face de la zahar sau lipsa lui.
Un organism sanatos se auto-regleaza corect, indiferent daca consumi dulciuri multe sau putine.

"Diabetul" este cauzat de dereglarea gospodaririi (prelucrarii) glucozei necesare organismului (producerea de insulina in cantitatile necesare este esentiala).

| minrest a răspuns:

Deocamdata, afla ce este diabetul, caci presupunerea ta ca se face de la consumul de zahar, pentru ca se numeste zaharat, este puerila si nefondata.

| qieiqpalz explică (pentru minrest):

Nu ma refeream la propriu zahar adica sa mananci zahar cu lingura sau chestii de genu ..ma gandeam ca se intelege

| minrest a răspuns (pentru qieiqpalz):

Te refereai la dulciuri, care contin zahar. Este? Diabetul nu se face din cauza consumului de dulciuri.

| qieiqpalz explică (pentru minrest):

Ok

| alex15ccc a răspuns:

Nu exista o cifra exacta, doar ai grija sa nu exagerezi. daca bunica ta are diabet de tip 1 sunt sanse foarte mici ca tu sa-l mostenesti.

| Atim a răspuns:

Diabetul poate fi fie zaharat, fie in extrema cealaltă, de la lipsa de glucoza. Nu exista o cantitate standard (mănânci atât pe zi și sigur faci diabet sau mănânci atat si esti ferit de risc). Dar daca modifici cantitățile de zahar din frica de un tip de diabet poti da in celalalt. Totodata, diabetul nu se face numai din cauza zaharului, poți manca zahăr in cantități foarte mari și sa nu ai nicio problema sau poti manca foarte puțin si totuși sa faci diabet. Dacă ai emoții ca ai putea să fii din motive genetice predispus la a face diabet, fa niste analize. Doar dupa un set de analize poti sti si numai un medic iti poate spune cum sa te ferești de diabet (in functie de tipul de diabet pe care l-ai putea face).

| qieiqpalz explică (pentru Atim):

Am analizele facute si nu am diabet ..deci sa mananc normal?(eu nu mananc prea multe dulciuri de fel, doar chipsuri sau patiseri mananc mai des )