| mikke a întrebat:

Cata cafea e  prea multa cafea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La un individ sanatos, prea mult e tot ce depaseste echivalentul unei lingurite de cafea pe zi (nu conteaza cat de lunga e cafeaua). La pacientii care au probleme cardiace, orice cantitate poate fi prea mult.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

O cescuta de cafea dimineata, daca nu suferi de hipertensiune si... nu ai alte probleme este destula. Acum depinde de tine cat de mare e cescuta de cafea, cat de tare e cafeaua. Poate sa fie prea multa si un degetar de cafea facuta extrem de tare. Cata vreme nu te face sa trepidezi... si nu iti ridica tensiunea este ok.
Oricum prea multa cafea in timp iti va face probleme cu tensiune... si poti sa ai si insomnii.

| nicky a răspuns:

Mai mult de 2 cesti pe zi e deja cam multa, asta in cazul in care nu ai tensiune, daca ai tensiune si una e cam mult.

| alexam a răspuns:

1 cana mica zilnic e prea multa. cea mai buna e ZERO. eu nu beau deloc...

| sigmanet a răspuns:

Uneori si 1 cescuta de cafea pe zi poate insemna foarte mult. In general e ok sa savurezi o cescuta dimineata. Conteaza sa-ti cunosti starea de sanatate si in special tensiunea arteriala.

| karina_6403 a răspuns:

Balzac bea 52 de cani pe zi. Depinde de limita fiecaruia. Daca iti faci griji in privinta sanatatii, incearca sa inlocuiesti cafeaua cu ceaiul negru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Important este dacă stai bine cu tensiune arterială și nu ai contraindicații.
Recomandat o ceșcuță pe zi.
Nerecomndat ce trece de 2 căni.
Pa, pa.