| anonim_4396 a întrebat:

Cate grame cantareste o portocala? Si cate grame de zahar contine o portocala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de portocală.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai impresia ca toate portocalele din lume au aceeasi greutate?

| Alexandruuu88 a răspuns:

Depinde de portocală, nu sunt toate la fel, ca si oamenii

| reddhead a răspuns:

In ceea ce priveste greutatea, depinde de marimea portocalei, una mare are in medie undeva la 184 g, una de marime medie 131 g, iar una mica 96 g.
Cat despre cantitatea de zahar, aproximativ 9 g de zahar la 100 g de produs.
Asadar, o portocala mare ar avea aproximativ 16.5 g de zahar, una medie 11.7 g, iar una mica undeva la 8.6 g.