| Laiyla a întrebat:

Cate kg trebuie sa aiba fetele pentru a dona sange, in functie de inaltime? Am intre 1.72-1.75m, a trecut mult de cand nu m-am masurat. Pe un site scrie ca 50, pe altul peste 50, iar pe altul 60 si nu prea inteleg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.pentruviata.com/cum.html
Pentru a putea deveni donator de sânge, trebuie să îndeplineşti următoarele condiţii:
Să fii cetăţean român cu domiciliul în România sau cetăţean al Uniunii Europene cu reşedinţa în România
Să ai vârsta cuprinsă în intervalul 18-60 ani
Să ai greutatea cuprinsă în intervalul 50-100 Kg femeile şi 60-110 Kg bărbaţii
Tensiune arterială sistolică să fie între 100 şi 180mmH
Să nu fi suferit în ultimele luni intervenţii chirurgicale
Femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie sau în perioada menstruală
Să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puţin 48 de ore înaintea donării
Să nu fi urmat vreun tratament cu medicamente (aspirină, anticoagulante, antibiotice etc.)
Să nu ai/să nu fi avut următoarele:
Afecţiuni cardiovasculare
Afecţiuni ale sistemului nervos central
Tendinţa patologică la sângerare
Afecţiuni ale tractului gastrointestinal
Afecţiuni ale tractului genitourinar
Afecţiuni hematologice
Afecţiuni renale
Afecţiuni metabolice şi endocrine
Afecţiuni ale sistemului respirator
Alergii
Afecţiuni reumatologice şi imunologice
Afecţiuni dermatologice
Intervenţii chirurigicale
Boli profesionale
Boli infecţioase şi parazitare
Afecţiuni maligne
Encefalopatie spongiforma transmisibilă

3 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

50 de kg obligatoriu pentru a dona sange.

| cezar003 a răspuns:

Peste 50 kg si minim18 ani

| FrUe a răspuns:

Greutate medie 55-60 este acceptabil dar totul depinde si de varsta ta!