| anonim_4396 a întrebat:

Cate kilograme poti slabi pe luna prin deficit caloric, adica sa mananci putin, foarte putin mai mult apa de preferat si fara sa faci sport? Ma gandesc ca te poti imbolnavi dar vreau sa incerc decat sa mananc mult mai bine putin.
Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

"Decat sa mananc mult mai bine putin", deci ai manca doar de dragul de a manca putin sau ce laughing? Normal, nu numai ca te poti imbolnavi mai grav, dar o sa-ti dereglezi metabolismul. Adica o sa trebuiasca sa mananci asa mereu daca vrei sa te mentii, altfel te ingrasi la loc rapid + probleme de concentrare, oboseala, stare psihica inrautatita sau chiar si respiratie urat mirositoare, tonus muscular scazut. Deci e o prostie, nu ar avea niciun efect pe lunga durata, nu o sa arati mai bine, nu o sa te simti mai bine si te chinui, la propriu, degeaba. Iar pentru prima intrebare, depinde cat de mare e deficitul caloric. Daca scazi 1000 calorii din dieta, slabesti 1kg/sapt. Deci zic sa incepi ''light'', scazi 500 din necesarul tau caloric si continui pana ajungi la 1000 (4kg e sanatos sa slabesti pe luna maxim, dar la inceput s-ar putea sa slabesti ceva mai mult) + sport si o sa ai rezultate mult mai bune, chiar daca e mai greu si dureaza mai mult. Si dieta sa fie sanatoasa, normal, ai nevoie de toate,
proteine/carbohidrati complecsi/grasimi sanatoase/vitamine/minerale. Ce trebuie sa eviti sunt grasimile nesanatoase si carbohidratii simpli.

7 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Nu te imbolnavesti, ba chiar dimpotriva.

| GicaGigekGica a răspuns:

O metoda de a slabi fara riscuri ar fi sa mananci din 3 in 3 ore. De preferat dimineata un mic-dejun consistent (ora 7), un fruct (ora 10), pranzul ( ora 12), inca o gustare (ora 15), si cina (ora 18). Pranzul si cina nu ar trebui sa mananci foarte mult, cel mai important e sa mananci dimineata. La inceput o sa fie mai greu dar dupa se obisnuieste corpul si o sa iti fie foame fix la orele respective daca respecti programul (orele sunt puse ca sa te ghidezi, dar in principiu din 3 in 3 ore)
Daca mananci foarte putin nu stii cum rectioneaza corpul tau, poti sa duci lipsa de vitamine, minerale etc.

| SporeBox a răspuns:

Daca faci deficit caloric poti sa faci anemie eventual sa mori. Corpul nu iti da senzatia de foame pentru ca e distractiv sa mananci. Tie iti e foame pentru ca ai nevoie de nutrienti. Eu vara asta am incercat sa mananc mai putin ( nu cu mult) si acum m-am invatat cu mancare mai putina si am reusit sa slabesc fara sport. Daca vrei sa slabesti fara vreun medic poti sa folosesti o aplicatie care iti calculeaza caloriile. Eu folosesc yazio si sunt multumit de el. Am observat la curea ca am mai slabit in ultimul timp. Este usor de folosit pentru ca alimentele poti sa le treci si in romana. Important e sa mananci cat ii trebuie organismului.

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de genetica fiecăruia. Oricum, eu cred că ai slabi mult mai repede daca ai face și 10 minute de exerciții sau alergare pe ziwinking. Dacă mănânci alimente sărace în calorii și mai faci și acea mișcare măcar de 10 minute, eu cred că ai accelera acest proces de slăbire chiar de 2 ori.

| Mariuss29 a răspuns:

Eu am slăbit in 2 luni jumate de la 111 kilograme la 85.
Secretul este foamea. Am murit de foame efectiv.
Ai mei se puneau la masa si eu plângeam de foame.

Ps. Ai nevoie de ambitie

| AnastasiaK a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu 10 minute amarate nu accelerezi nimic de 2 ori... exceptand cazul in care deficitul e extrem de mic (100kcal maxim).

| Celcestietot a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mai bine decât nimic. Chiar și acele 10 minute te-ar ajuta acolo având în vedere că vrea să țină practic dieta. În acele 10 minute îți poți pune corpul să lucreze la capacitate maximă dacă dorești. Eu în 10 minute îți pot face 2km și îți mai ard și calorii (un exemplu banal).