| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa slabesc! Fac sport mult, dar daca mananc ce vreau ( nu dulciuri) si nu trec peste 1500 calorii adica am un (deficit caloric), pot slabi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IComeNuts a răspuns:

Salut

Ca o persoana ce a fost la nutritionist 6 luni pentru a slabi, ti-as sugera sa aplici pasii de mai jos, pentru a nu cheltui bani asa cum am facut eu.

In primul rand, depinde foarte mult de anumite detalii precum varsta, sex, inaltime, greutate actuala, cat sport faci.

Tu trebuie sa iti calculezi ritmul metabolic bazal, adica toata energia pe care ti-o consuma corpul tau intr-o zi pentru a te mentine in viata, fara a face nicio secunda de efort.

https://www.calculator.net/bmr-calculator.html te va ajuta sa iti calculezi BMR-ul, adica ritmul metabolic bazal.

Odata ce ajungi sa stii exact care iti este ritmul metabolic bazal, abia atunci stii cate calorii ai nevoie sa mananci pe zi.

Daca BMR-ul tau este de 1500 de calorii pe zi, tot atatea trebuie sa mananci, astfel incat deficitul caloric sa vina din exercitiile fizice pe care le faci.
Trebuie totusi sa tii cont de doua chestii. Exercitiile anaerobive - adica ridicarea de greutati - ajuta doar la cresterea masei musculare.
Exercitiile aerobice - mersul pe jos, alergatul, mersul cu bicicleta, sunt exercitii care consuma calorii.

Sunt cateva reguli de baza pe care va trebui sa le respecti:
-deficitul caloric sa nu fie mai mare de 1000 de calorii pe zi, altfel vei pierde masa musculara ( ceea ce va duce inclusiv la scaderea BMR-ului, si vei avea nevoie de mai putine calorii dar foamea va fi la fel )
- trebuie sa pierzi in greutate intre 0.5 si 1kg pe saptamana
- trebuie sa ai o dieta variata cu multe legume si o cantitate ridicata de proteine ( aproximativ 1-1.2G proteine per kilogram corp )

Ca sa recapitulam, sa spunem ca tu esti un tanar de 21 de ani, cu o inaltime de 1.8m si o greutate de 80kg. BMR-ul este de 1825 de calorii pe zi.
Trebuie sa mananci maxim 1825 de calorii pe zi, cu mese bogate in proteine, si sa faci miscare ( de exemplu 1.5 ore de mers pe jos ) care sa arda macar 500 de calorii in ziua respectiva.

BMR-ul trebuie calculat cam la 2 saptamani, in functie de greutatea pe care o pierzi.

Este singura metoda prin care vei tine departe kilogramele in plus o perioada lunga de timp.
Fii destept si ia sfatul nutritionistului fara sa dai bani, cum am facut eu.

| Mosotti a răspuns (pentru IComeNuts):

Arde cam 2200/zi, cu sport bate un 3000 daca facei sport ca lumea zi de zi, poate chiar mai mult.
Calculatoarele de pe net is varza, mie imi da ca ard 1600, real 2300-2400 calculat practic la mine.
Se calculeaza rata metabolica practic si aia este cam fixa, ma refer fara miscare in plus.
Metoda de calcul am facut-o eu, nu scrie nicaieri.

Ritmul de 0, 5-1 kg/sapt este ideal.
Dar pentru asta trebuie sa aiba in minus 500 si respectiv 1000 kcal deficit/zi.

Deci la cine ai zis tu nu e 1825 rata ci minim 2200 fara miscare, asta chiar la 20 ani 1, 7 m inaltime si un 60-70 greutate.
Eu la 1, 7 m si 65 kg ard 2300 fara miscare in plus fiind f sedentar, 45 ani am, si la 30 ani la fel eram.

F bine ca i-ai explicat ca sa nu dea omu banii.
Deci rata bazala o cam stim, ramane sa isi calculeze singur kcal, e munca dar doar asa ai controlul, eu asa fac.

Acuma... poate avea dieta echilibrata cu 50 % carbo complecsi cu IG mic, 20 grasimi nesaturate (peste fript, salata cu putin ulei vegetal, putine bucatele de nuci vreo 2-3-4 pe zi) si 30 proteine, merge si asa, dar si cum zici tu merge cu bogate mesele in proteine.
Piept pui fript fara piele, pupla sau piept de curcan fript ideal pentru proteine complete.
Lactate degresate sa manance.
Salate de legume proaspete, mancare, supa din astea fara ulei.
Putina paine integrala.

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cu f mult sport arzi cam 3000 Kcal/zi daca faci zilnic un 2 ore pe zi sport ca lumea.
Daca nu treci de 1500, o sa slabesti cam 6 Kg lunar.
Mereu slabesti daca ai deficit caloric, nu cont ce mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa slabesti e musai sa fi in deficit caloric, sportul nu este suficient.
Mai exista o optiune, sa pierzi nopti si sa te stresezi, slabesti garantat happy

Răspuns utilizator avertizat