| anonim_4396 a întrebat:

Cate ore de somn are nevoie un adult de 18 ani pentru a fi in forma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Regula de aur e sa adormi sub ora 12 PM (noaptea) si sa dormi un 7-8 ore si totul va fi bine

| Catrice a răspuns:

Poți sa dormi și 3 dacă îs de calitate, îs suficiente.

| Frank51 a răspuns:

8 ore, 5 cicluri de 90 de minute. Dacă reușești 4 cicluri complete e ok, dar sub 4 după o perioada de timp vor interveni dezavantaje.

| Furnicuta000 a răspuns:

Fiecare isi da seama singur cat trebuie sa doarma, dar neaparat sa fie intre 5 si 9 ore pe noapte. Si cel mai odihnitor e somnul dintre 11 si 12 noaptea deci incearca sa te culci pana in 11. Eu de ex daca dorm 8 ore ma simt odihnita, daca dorm mai mult sau mai putin ma simt obosita

| Apokales a răspuns:

In medie de 8 ore este nevoie.

| DarthNiger a răspuns:

Din cate stiu eu cel putin 7 ore de somn

| Dragonisgaby a răspuns:

Daca ne referim strict la ore de somn exista un grafic https://scinews.ro/necesarul-de-ore-de-somn-functie-de-varsta/.
Insa tu ai adaugat "pentru a fi in forma", e foarte ambiguu pentru ca spre exemplu un sportiv care merge la sala sau alearga face exercitii etc, o sa doarma si pe timpul zilei sa se refaca Masa musculara dupa efort.
Sper ca te-am ajutatihappy