| Deniz23 a întrebat:

Câte șanse sunt sa îți revii din comă indusa și ventilat mecanic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Zero

| doctorandus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, de fapt terapia intensiva nu e hotel pentru zombi, daca nu are sanse, sisteaza tratamentele si il lasa sa moara. Paturile de terapie intensiva sunt putine, scumpe si trebuie tratati doar cei care au sanse de recuperare.

| Deniz23 explică (pentru doctorandus):

M am gândit mai ales ca in perioada aceasta paturile de la terapie intensiva sunt f importante

| doctorandus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De ex. in Olanda a fost formulat un protocol cu "scenariul negru", in care daca apare penurie de paturi de terapie intensiva, cei cu sanse mici de recuperare (de ex. 70+, diabetici, astmatici sau mai stiu eu ce) nu mai sunt primiti in sectiile de reanimare.

| Deniz23 explică (pentru doctorandus):

Multumesc. Stiu ca șansele sunt f putine dar am zis sa întreb asa pentru mine

| NotNamed a răspuns (pentru doctorandus):

Decat dacă au milionul de euro in banca rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Deniz23):

Google Translate cu https://www.rtlnieuws.nl/......erste-golf

| doctorandus a răspuns (pentru NotNamed):

Cine e milionar merge direct la clinici private (probabil in SUA sau mai stiu eu unde).

Altfel ar fi discriminare, medicii nu au voie sa discrimineze, dar au voie sa trieze pacientii dupa sansele de recuperare. Vezi protocolul amintit.

| NotNamed a răspuns (pentru doctorandus):

Nu te contrazic dar nu trebuie nici sa excludem faptul ca orice este posibil. Cu o suma acceptabilă si cu o pretentie asupra unui anumit spital ti se deschid usile easy. De ex individul e din Olanda, familia lui are incredere in sistemul medical din tara aia si ar fi dispusa sa plateasca o suma mare pentru al trata acolo si al tine la aparatura in ciuda statisticilor, fie ea si in secret.

| NotNamed a răspuns (pentru doctorandus):

Crezi ca nu e posibil asta?

| Deniz23 explică (pentru doctorandus):

In aceste momente este foarte greu și șansele sunt mici asa ca am zis sa rămână in țara mai ales ca nu e decizia mea iar ca sa aduci pe cineva decedat din alta țara/ continent consta 10.000 de euro pentru ca mi s-a întâmplat acum o luna jumate și atat costa

| doctorandus a răspuns (pentru NotNamed):

Dupa cum, am zis, cine vrea la o clinica pentru bogatani, are acest drept. In Olanda spitalele obisnuite functioneaza in sistem de piata, dar au tot felul de obligatii de indeplinit fata de stat si companiile de asigurari medicale. Echipa de medici, terapeuti plus eticianul spitalului decid sistarea tratamentelor. Un medic olandez nu ia mita, este platit prea bine pentru a lua mita, plus ca ar fi aspru pedepsit.

| doctorandus a răspuns:

La aia care chiar nu mai au sanse se opresc tratamentele si sunt lasati sa moara.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Își revin oamenii si din coma neindusa daramite din coma indusa. Daca tu urmează sa ajungi in situația aceasta va trebui sa crezi ca totul va fi bine. Am auzit de oameni care au trecut prin coma indusa deoarece organismul avea nevoie de refacere. Si persoanele respective au trecut cu bine testul si s-au vindecat. Nu îmi amintesc ce probleme de sănătate aveau. Așa ca curaj. Dumnezeu lucrează prin medici.

| Deniz23 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu este vorba de mine. Multumesc de încurajare!