| Ce a întrebat:

Cati ani dureaza Facultatea de Medicina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NarcyNarcisa a răspuns:

Buna! Facultatea de medicina generala dureaza 6 ani. Apoi dupa sustinerea examenului de licenta trebuie sa faci stagiatura 1 an. Dupa acel an,trebuie sa sustii un examen important, rezidentiatul si in functie de media primita la acest examen si de optiunile tale, daca ai promovat examenul, incepe acea perioada de rezidentiat care poate dura de la 3 la 5 ani in functie de specialitatea aleasa.Pentru medic de familie, rezidentiatul este de 3 ani, pentru specializari de interne+toate ramurile ei 5 ani. Dupa acest rezidentiat, din nou urmeaza un mare examen, pentru a putea deveni medic specialist pe specialitatea in care te-ai pregatit, cam dupa aceste etape te poti numi medic.deci un calcul 6(facultatea)+1(stagiatura)+3(medic de familie)sau 5(alte specializari)=intre 10 si12 ani.

| Ionela_Andra_2000 a răspuns (pentru NarcyNarcisa):

Asa mi-a spus si mama...

| Raluca_Gabriela_2002 a răspuns (pentru NarcyNarcisa):

In timpul rezidentiatului se primeste salar?

19 răspunsuri:
| Lala20 a răspuns:

| LostHappiness a răspuns:

Facultatea dureaza 6 ani. Apoi 2 ani parca v-a trebui sa faci specializare si alte chestii.

| Ezyo a răspuns:

Facultatea de Medicina dureaza 6 ani. happy

| Dumnezău a răspuns:

Maxim sase.

| wildangel77 a răspuns:

6 ani

| Mara11Mara11 a răspuns:

Facultatea de medicina dureaza 6-7 ani apoi mai sunt cativa ani pentru a deveni medic, deci cam la 43 de ani poti deveni doctor. funda?

| Barbie_9607 a răspuns:

6 ani

| Deian1 a răspuns:

Buna! Facultatea de medicina generala, dureaza 6 ani. Apoi dupa sustinerea examenului de licenta trebuie sa faci stagiatura 1 an. Dupa acel an,trebuie sa sustii un examen important,rezidentiatul si in functie de media primita la acest examen si de optiunile tale, daca ai promovat examenul, incepe acea perioada de rezidentiat care poate dura de la 3 la 5 ani in functie de specialitatea aleasa.Pentru medic de familie, rezidentiatul este de 3 ani, pentru specializari de interne+toate ramurile ei 5 ani. Dupa acest rezidentiat,din nou urmeaza un mare examen, pentru a putea deveni medic specialist pe specialitatea in care te-ai pregatit, cam dupa aceste etape te poti numi medic.deci un calcul 6(facultatea)+1(stagiatura)+3(medic de familie)sau 5(alte specializari)=intre 10 si12 ani. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Marcus99 a răspuns:

| Daana_3623 a răspuns:

6 ani fara master

| AylinS a răspuns:

Cred ca 5 ani.

| ionutz9696 a răspuns:

4 ani.Please funda

| hhmmmm a răspuns:

Dureaza 6 ani

| AnDa_6158 a răspuns:

5 ani din cate stiu euwinking

| LucianClaudiu a răspuns:

Depinde ce vrei 10 ani maxim

| AdinaP_6538 a răspuns:

Salut! Facultatea in sine dureaza 6 ani, la sfarsitul carora se da examenul de Rezidentiat, in functie de care iti alegi specializarea. fara stagiaturahappy

| ioana92_1729 a răspuns:

6 ani