| Taras_Alexandru_1933 a întrebat:

Cati metri de intestine are un om?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Intestinul subtire vreo 7m, intestinul gros (colonul) inca vreo 1.5m.
Deci in jur de 8.5m de intestin in medie, poate sa difere in functie de conformatia corpului, cat de inalt esti si greutatea. Dar la un adult nu e cu mult mai mult sau mai putin de 8.5 (+/- 1-2m)