| mary273 a întrebat:

Câți metri are un ar? Dar un hectar? (metri, nu metri pătrați)

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Tare năzdrăvani mai sunt școlarii din ziua de azi.
Expresia „aria suprafeței" este pleonastică.
„Arie" sau „suprafață" sunt sinonime, reprezintă același lucru.
Este ca și cum ai spune „iuțeala vitezei", sau „din cauză pentru că " sau „dintr-o greșeală de eroare", sau „survolează în zbor pe deasupra ".
Se exclude ca o suprafață să poată fi exprimată în metri, așa cum cere mary273.
Toate ariile sau suprafețele se exprimă numai în unități ( de lungime) dar cu specificația „pătrați".
De ce pătrați?
Pentru că totul pleacă de la acel minim „milimetru pătrat"( un pătrat care are latura de 1 mm; ( ca la hîrtia milimetrică, cea pe care se fac desene, la desen tehnic, proiecte); sau „centimetru pătrat" ( un pătrat cu latura de 1 cm; patru(4) pătrățele alăturate, ale unui caiet de aritmetică, formează un pătrat cu suprafața de 1 cm pătrat); metrul pătrat ( un pătrat cu latura de 1 m); un „ar" este un pătrat cu latura de 10 metri și are o suprafață de 100 de m pătrați, adică 10 x 10); un „hectar este un pătrat cu latura de 100 de m, și are 100 x 100 = 10.000 de metri pătrați sau 100 de ari).
Un hectar este ceva mai mare decît un teren de fotbal.
Cam asta este.
Deci, ÎNTOTDEAUNA, suprafețele( ariile) se exprimă în unități de lungime dar cu specificația „pătrați".
Dar, atenție!
Dacă la unitățile de lungime, multiplii și submultiplii cresc, sau descresc, din 10 în 10, la suprafețe unitățile consecutive cresc, sau descresc, din sută în sută (100).
Iar la cub din mie (1000) în mie.
Sper că am fost destul de explicit și ai priceput ceva.

| MateiSebastian a răspuns (pentru corolav):

Dragă doamnă/ domnule, m-ați surprins cu adevărat! Chiar m-ați șocat!
În primul rând, eu am terminat liceul, nu sunt școlar.
În al doilea rând, cuvintele ' ARIE' și ' SUPRAFAȚĂ' NU sunt sinonime.
( http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Suprafa%C8%9B%C4%83 )

În ultimul rând, un AR nu are o formă geometrică generală; deoarece este o unitate de măsură pentru aria unei suprafețe egală cu 100 metri pătrați. Dacă am o grădină de legume triunghiulară, dreptunghiulară sau cu o formă neregulată, asta înseamnă că acea suprafață nu poate avea 100 metri pătrați (1 AR)?

În acest moment stau și mă întreb, dragă doamnă/ domnule, nu cumva dumneavoastră sunteți un școlar?
Eu așa cred; sunteți doar un școlar, un școlar prost informat.
Vă rog mult, puneți mâna pe carte că nu urzică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun raspunsul de mai sus.Totusi ca sa iti imaginezi cat este un ha, iti pot spune asa: Imagineaza-ti un metru latime si 10.000 de metri lungime.atat este un ha dar vezi tu ca e patrat datorita acelul metru latime, nu e liniar.

| MateiSebastian a răspuns:

1 AR =100 m pătrați.
1Ha = 10000 metri pătrați.

Aria suprafeței se exprimă în metri pătrați! Ea NU este o mărime liniară!