| miasdbnqwyiudnwqiygu a întrebat:

Ce alimente ingrasa cel mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Am inceput o cura de ingrasare foarte intensa acum cativa ani (vreo 10) cuprizand multa paine: am ajuns la 3 paini pe zi.
Timp de un an, am mancat cel putin o masa pe zi la tot felul de fast-fooduri.
De cand ma stiu mananc multa carne, multe dulciuri. 50% din mancarea pe care o mananc e bazata pe prajeli.
Niciodata nu am tinut cont de ora: daca ma trezeam la 3 dimineata, mancam la 3; daca ma culcam la 2, mancam la 1:30.
Am luat si carbohidrati timp de jumatate de an.
In acest moment sunt inalt (nu cred ca inaltimea s-a legat de dieta) si slab.

Nu exista o dieta bine determinata cu care sigur sa te ingrasi, depinde mult de metabolismul omului. Daca nu poti sa te ingrasi, nu o sa te ingrasi.
Daca vrei sa te ingrasi, mananci exact ce iti place, dar ai grija sa mananci atat de mult incat cantitatea de calorii ingerata sa fie de minim 2 ori mai mare decat cea consumata(asta o calculezi in functie de inaltime, greutate, varsta, modul de viata). In plus: mult somn, putin stres.
Ai grija ca alimentele de mai sus nu merg mana in mana cu sanatatea. Fii ponderata si variaza meniul.

12 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Dulcuirile, pâinea, cele prăjite

| miriam a răspuns:

Depinde nu este o regula generala, fiecare organism este unic si difera reactia sa la alimente, nu se poate da un raspuns concret.

| sese a răspuns:

In genere (ca o gluma) cele care-ti plac mai mult dar si:tip
Mc Donald's sau tip fastfood(astea chiar sunt periculoase), cele grase, sosuri, dulciuri, carnea de porc, alcoolul, berea si mancarea servita seara.

| elyssa20 a răspuns:

Dulciurile, pastele fainoase, mancarea tip fast-food dar astea nu fac echipa buna cu sanatatea :pe

| Deea_4962 a răspuns:

Din cate stiu eu, cele care contin grasimi,(sunca, carne in general)citeste pe ambalaje despre grasimea lor, te vei ingrasa dar nu este sanatossad si eu as vrea sa ma ingras putin dar totul sper sa se rezolve de la sine^.^

| Orannginna a răspuns:

Cartofii big grin (mai ales prajiti)

| DMV a răspuns:

Cele mancate seara dupa 9.

| Klara a răspuns:

Ciocolata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnea de porc si vita dulciurile, prajelile, painea dar numai daca este asociata deoarece contine amidon care este un glucid complex si de aceea cand este asociat cu orice alt aliment ingrasa, insa depinde mult de metabolism pentru ca sunt diferite, lumea iti poate propune dar uneori nu si garanta.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost la nutritionist si ca sa te mentii in forma trebuie sa mananci minim 1500 calorii. Eu pe zi mancam sub 1000 calorii si mi-a spus ca as fi slabit dar nu mai am de unde asa ca daca vrei sa te ingrasi mananca 2000-3000 calorii pe zi si asa o sa pui in jur de un kilogram in 2 luni. Un proces foarte lent.

| Delycious..And...Funky a răspuns:

Painea, grasimea ( de porc si de vita), salamurile si pateurile