| anonim_4396 a întrebat:

Ce am voie sa mananc si ce nu daca am trigliceridele 1018?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-ai voie: carne de porc, carne de peste gras, conserve de carne, mezeluri, prajeli, tocatura. Nu ai voie sa consumi alcool sau sa fumezi. Nu ai voie alune, nuci, migdale. Nu ai voie cascaval, unt sau branzeturi grase. Doar lapte degresat si branzeturi cu grasime sub 5 % (branza de vaci degresata). Mananca cat mai putina paine si nu manca dulciuri decat ocazional si numai aluaturi facute in casa sau compot fara zahar. Nu manca dulciuri concentrate cum ar fi ciocolata, dulceata, biscuiti din comert sau fructe foarte dulci: struguri, prune, pere.
Mananca multe verdeturi, legume proaspete, fructe acrisoare.

1 răspuns:
| cely a răspuns:

Evita grasimile animale, mananca uci si alune