| PixCuGel a întrebat:

Ce anticonceptionale imi recomandati? am 16 ani si sunt la inceputul vieti sexuale.(fara glume)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar cele pe care ti le prescrie ginecologul dupa consultatie ginecologica, absolut nimic altceva.

| stejara2 a răspuns:

Draga mea, cel mai bun sfat pe care ti-l pot da e sa mergi la un medic specializat in planing familial cu buletinul, iti va face un chestionar si-ti va prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc tipului tau de organism, nu se iau oricum, si beneficiezi si de reducere sa stii, plus dicretie.
Uite, eu de exemplu nu am putut lua pana acum anticonceptionale, fiindu-mi rau de la ele pana acum un an, mi le refuza organismul, de asta zic sa mergi si sa faci acel consult si ti se vor prescrie cele potrivite anilor tai, si-n plus, se va vedea daca ai sau nu probleme cu tiroida, caci acest lucru influenteaza mult tipologia feminina.Succes!

greece12
| greece12 a răspuns:

Anticonceptionalele nu se pot lua in urma unor "recomandari" de pe net.
Trebuie sa te prezinti la medicul ginecolog.Acesta iti va da sa faci un set simplu de analize si, in functie de rezultatul lor, iti va prescrie anticonceptionalele care se potrivesc organismului tau!
Anticonceptionalele sunt produse pe baza de hormoni, luate la indemnul iubitului, amicei sau vecinei de palier, risti sa te trezesti in primul rand insarcinata, plus o multime de alte efecte secundare neprevazute.
Recomandarea mea e sa mergi la medic si sa ai, cu adevarat, grija de tine!

| DeeaMarry a răspuns:

Poate ca ceea ce ti-au spus cei de dinainte mea nu o sa te impresioneze prea mult.
Trebuie sa stii insa ca printre efectele precizate se numara si ingrasarea. Nicio fata nu isi doreste asa ceva...

| Lia09 a răspuns:

Nu cred ca vor avea loc modificari doar la nivelul greutatii, daca le iei dupa ureche! Cel mai bine este sa mergi la un medic, el te poate ajuta cel mai mult dintre toti!
Ai grija de tine si nu te juca cu sanatatea ta!

| Cattuzu a răspuns:

Eu iti recomand PREZERVATIVUL, este cel mai sigur si nu are nici un fel de riscuri sau reactii adverse, ar fi bine sa tii cont de sfatul meu, sau daca chiar vrei anticonceptionale tine cont de un medic

| bybytzel a răspuns:

May maicamea folosea RIGEVIDON (parca) eu habar n-am ca inca st neatinsawinking intereseaza-te si tu de astea sau mai asteapta pareri de la fete care foloseschappybig grinhappy