| RamonaMn a întrebat:

Ce ar trebui sa cuprinda regimul alimentar in cazul enterocolitei cronice si ce nu ar trebui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Găsești aici tot istoricul: http://www.topsanatate.ro/......ide-7.html
Sănătate multă.
Pa, pa.

1 răspuns:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Entercolitele cronice sunt afectiuni ale intestinului subtire si gros. Regimul alimentar adecvat, vindeca boala in cateva zile, in primul rand trebuie stiut ca este obligatoriu ca persoana afectata sa se hraneasca la ore fixe de 5-6 ori pe zi cu alimente usoare in liniste si cu mestecarea suficienta a alimentelor. Dupa ce ati ameliorat diareia si alte simtome consumati ciorbe, supe de legume, carne fiarta sau fripta la gratar, cartofi piure si branzeturi nefermentate. Va doresc multa sanatate.