| Diana567897555 a întrebat:

Bună,Am făcut o ecografie abdominala și fierea nu a putut fi văzută am și ficatul puțin gras și colesterol mărit, Doctorul mi-a spus că arată fierea parcă este plină de nisip, Îmi este frica deoarece m-a pus să fac un TC, Eu nu prezint dureri de fiere, prezint dureri de stomac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand sa-ti faci un RMN, fiindca acela este mult mai precis si foarte vizibil.
in orice caz, nu vad nici un fel de frica... fiindca fierea nu poate sa dispara din corp si daca nu ai dureri, inseamna ca nu esti nici in criza de fiere.
Cat despre nisip la fiere, nu-i grav, mai toti oamenii il au, si nu-i grav atata vreme cat nu s-au format inca pietre, ca acelea sunt periculoase.
In orice caz, o operatie de colecist in ziua de azi dureaza 10-15 minute si se poate face sub anestezie locala, fiindc la feld e usoara ca operatia de apendicita., in special cea laparoscopica, unde si vindecarea este rapida.

Este mai ingrijorator ficatul gras, denotand ca este grasime multa in ficat, dar cu dieta sanatoasa si slabit mai multe kilograme, se poate revenii la normal.

sanatate multa!

19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu te speria nici macar in acest caz, uite ce spun ei despre TC https://medic24.ro/......rizata-tc/
pe scurt este o investigatie amanuntita
probabil acest medic suspecteaza ca ai "pietre la fiere" https://www.reginamaria.ro/......ie-sa-stii
nu iti face griji!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ti a spus sa faci un CT nu TC, CT = computer tomograf, o tomografie la fiere nu este dureroasa procedura si prin aceasta analiza medicul vede cum arata organul afectat in cazul tau fierea, ai ficatul gras si colesterol marit deoarece maninci fast food si toate prostiile, nu ai o dieta echilibrata nu bei apa suficient sigur bei cafea si cola. Ce varsta ai?

| Diana567897555 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 35 de anii, nu beau cafea de 4 luni și am renunțat și la prăjeli pentru că am dureri de stomac și durerea îmi iradiază în spate, da de băut nu beau apă așa sunt din copilărie

| Violleta2022 a răspuns:

Si de ce iti este frica?
Ca a fost o simpla radiografie computerizata, care nu te-a intepat, nu te-a operat, nu te-a taiat, practic a fost non-invaziva si nu vad nici un feld e motiv sub soare, sa-ti fie frica.
La ce te referi?

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ii este frică de rezultat.

| Diana567897555 explică (pentru Violleta2022):

Îmi este frica că fierea nu a fost vizibilă la ecografie, și doctorul a spus că nu este ok

| Diana567897555 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, eu de fapt am fost la medic pentru durere de stomac, dar nu a rezolvat nimic, mă doare la fel

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diana567897555):

Durerile de stomac pot apare de la o gastrita sau o indigestie.
Tine regim alimentar cateva saptamani si evita: tocaturi, afumaturi, prajeli, sucuri acidulate si snaksuri de cumparat.
Mananca supe sau ciorbe si mancare gatita in casa, mai mult fiarta sau fripta ori la cuptor.

Gastrita trece daca mananci 7-10 zile consecutive numai carbohidrati si zarvazaturi fierte sau coapte.
Fructele si cruditatile nu sunt permise, fiindca fermeneteaza in stomac si doare stomacul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diana567897555):

Recomand sa-ti faci un RMN, fiindca acela este mult mai precis si foarte vizibil.
in orice caz, nu vad nici un fel de frica... fiindca fierea nu poate sa dispara din corp si daca nu ai dureri, inseamna ca nu esti nici in criza de fiere.
Cat despre nisip la fiere, nu-i grav, mai toti oamenii il au, si nu-i grav atata vreme cat nu s-au format inca pietre, ca acelea sunt periculoase.
In orice caz, o operatie de colecist in ziua de azi dureaza 10-15 minute si se poate face sub anestezie locala, fiindc la feld e usoara ca operatia de apendicita., in special cea laparoscopica, unde si vindecarea este rapida.

Este mai ingrijorator ficatul gras, denotand ca este grasime multa in ficat, dar cu dieta sanatoasa si slabit mai multe kilograme, se poate revenii la normal.

sanatate multa!

| Robert2526 a răspuns:

"fierea" nu doare caracteristic in zona ei, durerea e difuza, in general se resimte ca o durere "sub coaste". Daca ai mancat inainte ecografie, e posibil colecistul sa fi fost gol si de asta sa nu fie vizualizat corespunzator. CT-ul o sa lamureasca problema.Ti-a dat "pozele" de la ecografie? Ce scrie pe scrisoarea medicala?

Nu ai de ce sa te temi, din ce spui tu aici, nu pare ca problema ar fi colecistul.

Multa sanatate iti doresc

| Diana567897555 explică (pentru Robert2526):

Nu mi-a dat poze doar niște rezultate
Colecist- ax lung-4, 4cm, aspect hepatizat
Pancreas - normal
VP-9mm
CB-3mm
Splina - 9, 9cm, omogena
Rinichi - fără calculi renali
Ficat-LDH-14, 5 cm-LSH- 6, 9-hiperecogen neomogen cu atenuarea posterioară medie rezultat eco.
Și asta la analize de sânge
Degenerescenta grasoasa a ficatului, neclasificata altundeva (583-K76.0) (k76.0-583)

| Robert2526 a răspuns (pentru Diana567897555):

Ok, trebuie neaparat sa faci CT-ul ala, pentru ca sunt 2 semne de intrebare:

1. Colecistul, acolo acel aspect hepatizat, pe CT o sa se vada mai bine, dar sanse destul de mari sa fie vorba de colecistita
2. Ficatul tau sufera destul de mult. Ai avut hepatita in trecut? Consumi alcool in exces? supraponderala?

Nu sunt lucruri grave, daca colecistita se confirma, o sa fie nevoie de o operatie de indepartare a colecistului dar trebuie sa schimbi ceva in stilul de viata

| Diana567897555 explică (pentru Robert2526):

Asta este întrebarea și pentru mine, nu am băut alcool niciodată, da sunt grasă, și nu am am avut hepatita niciodată

| Robert2526 a răspuns (pentru Diana567897555):

Nu trebuie sa te ingrijorezi, dar e momentul sa schimbi ceva in stilul tau de viata. Probleme cu tiroida?
Ai mancat inainte de ecografie?
Ficatul hiperecogen se intalneste de obicei in cazul hepatitei sau consumului excesiv de alcool, ori a excesului de medicamente. Nu este ceva grav, isi revine de la sine daca inlaturi cauzele.

Durerea pentru care ai mers la medic de cat timp dureaza? cum o poti descrie? e continua? E difuza? Se accentueaza dupa masa?

| Diana567897555 explică (pentru Robert2526):

Da am tiroida, durerea mă supără din Decembrie, a început cu o durere in partea superioara din centru cu o iradiere in spate dar o durere de nedescris, eu am crezut că este de la stomac din cauza asta am mers la doctor gastroenterolog mi-a dat pastile dar degeaba

| Robert2526 a răspuns (pentru Diana567897555):

Sunt destul de sigur ca e vorba de o colecistita...mergi la CT cat de rapid poti. In cazul in care se confirma, tratamentul este chirurgical. Este o operatie care se face sub anestezie totala ( dar nu te speria, e mult mai buna decat anestezia partiala, recuperarea e mai usoara)
Interventia e minim invaziva ( practic doar 3 gaurele) in 1-2 zile esti acasa iar recuperarea este foarte rapida

| Diana567897555 explică (pentru Robert2526):

Mulțumesc, voi merge după Paști