| d3utzsa a întrebat:

Ce as putea sa fac sa am zona ochilor de aceeasi culoare cu tenul?
adica in zona ochilor am niste vene fffff subtirele si ma enerveaza foarte mult...am incekt sa le acopar cu fond de ten dar nu prea le acopera...cu ce as putea sa ma dau eventual sa dispara?big grin
si mai am si cearcane...
o fii bun anticearcanul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Degeaba foloseşti anticearcăn, fond de ten şi alte produse cosmetice. Cel mai important este somnul. Trebuie să te odihneşti minim 8 ore pe noapte.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Ia un material textil din bumbac, uda-l cu apa plata, baga-l in congelator, si in fiecare zi, de dimineata si seara, tine-l in jurul ochilor.
Iar daca cearcani sunt exagerati si te doare capul des, trebuie neaparat la doctor!

Dar cel mai important, fa-mi un sandwish! (*≧▽≦)オ

Explicatii si detalii (cititul e optional).
Ochiul are cel mai rapid muschi, cand il stresezi necesita resurse, aceste resurse vin prin sange, cu cat il soliciti mai mult cu atat activitatea vasculara creste, activitate vasculara este pricipala responsabila pentru producerea carcanilor!
Mai mult, cand ii stresezi prea tare, la fel ca si cand mananci mult si ti se dilata stomacul si ramane asa indiferent, asa si vasele de sange se dilata si raman asa fie ca il stresezi fie ca nu.
Aceste vase de sange se contracta la temperaturi scazute.
Si am ales bumbacul pentru ca se indoaie chiar si cand este inghetat, si este si bland cu pielea.
Poti vedea o diferenta clara imediat dupa ce faci treaba asta, dar revin in cateva zeci de minute, si nu se observa o diferenta in prima zi, dar chiar si dupa 2-3 zile incepe sa isi mentina forma, la fel ca principiul cu stomacul, corpul se adapteaza.
De altfel te simt excelent dupa ce faci chestia asta.

| Elsa_2504 a răspuns:

Depinde de anticearcan si cat de profunde iti sunt cearcanele. de exemplu un anticearcan lichid nu te ajuta atunci cand e vorba de o culoare foarte inchisa in jurul ochilor. un baton anticearcan de la maybelline, rimmel, etc te poate ajuta.
chiar daca costa mult, nu il vei consuma atat de repede chiar daca ti se va parea extrem de mic.